OpenGlass: Chytré brýle pomohou zrakově postiženým

0

 

Navzdory tomu, že jsou chytré brýle Google Glass stále dostupné pouze pro pár šťastlivců a to navíc za poměrně vysokou cenu 1 500 amerických dolarů, tak se pro ně v poslední době objevila hned celá řádka zajímavých projektů. Z těch starších stojí za zmínku třeba API na rozpoznávání obličejů, zřejmě první čistě česká aplikace pro Fio banku anebo doposud vcelku neznámý projekt OpenGlass, který si za cíl vybral zjednodušit život zrakově postiženým a který si právě teď představíme.

OpenGlass se aktuálně skládá z dvojice aplikací pro samotné brýle a backendové serverové aplikace, která výsledky zpracovává a vše v podstatě udržuje v chodu. V případě brýlí jde předně o klasickou otázka-odpověď aplikaci OpenGlass, jenž umožňuje uživateli sdílet fotografii a zeptat se u ní na nějako otázku, kterou následně zodpoví uživatelé na twitteru nebo crowdsourcingové službě Amazon Mechanical Turk. Případnou odpověď samozřejmě zaregistrují servery OpenGlass a pošlou je zpátky do brýlí, které ji uživateli přečtou.

Druhá aplikace je pak trochu složitější, o to však možná užitečnější. Jak už její název Memento napovídá, tak slouží k uchovávání poznámek. Uživatel konkrétně může vyfotit objekt a nahrát k němu krátkou zprávu. Pokud se následně pokusí daný objekt rozpoznat pomocí již představené aplikace OpenGlass, tak se mu zpráva přehraje zpátky.

Vedle těchto dvou, již vcelku hotových aplikací, pracuje tým také na několika dalších, včetně jedné poměrně zajímavé, která by měla kombinovat augumentovanou realitu s crowdsourcingem.

Vývoj je zatím v celkem raném stádiu, takže kupříkladu rozpoznávání objektů u Mementa nemusí fungovat úplně dokonale. Na druhou stranu je celý projekt kompletně OpenSource, takže i pokud by třeba neuspěl, tak může nejméně posloužit jako dobrý výukový materiál.

Zdroj: OpenGlass via dotekomanie

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here