Nekonzistence grafického prostředí aplikací pro Android aneb ICS nic neřeší

17

Nekonzistence grafického prostředí aplikací pro Android je snad po „neplynulosti“ jeho neskloňovanější nevýhodou. Mnozí skalní fanoušci však tento argument buď naprosto přehlížejí, stejně jako nepřímo přiznal i Andy Rubin považují za částečnou výhodu anebo, a to ve většině případů, uznávají, že jako takový je sice pravdivý, ale s příchodem Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich padne.

Zda jde o opravdový problém nebo naopak výhodu asi smysl řešit nemá, dobré by však mohlo být zjistit, zda nekonzistence opravdu s příchodem Ice Cream Sandwiche zmizí. A naštěstí pro nás si to samé řekl i designér Min Ming Lo a na svém blogu pečlivé rozebral snad veškeré nové aplikace od Googlu z hlediska konzistence grafického prostředí.

Dopředu by bylo ještě dobré říci, že se nejedná o žádného hnidopišského laika, naopak jde o designera a vývojáře vystudovaného na Standfordské universitě, který momentálně pracuje jak v Google týmu na mobilních mapách jakožto UX designér, tak i ve Windows Phone týmu na pozici programového manažera.

Jako první se podíváme na prvek, který Ice Cream Sandwichi výrazné přepracoval a měl by být tedy ve všech aktualizovaných aplikacích naprosto stejný, na horní přepínač záložek. Bohužel by pouze měl být, ve skutečnosti totiž ani omylem stejný není. Někde se označení aktivní záložky zobrazuje nahoře, jindy dole, občas jsou jednotlivé položky oddělené světlou čárou, čas od času zase ne.

A nejde jen o takto malicherný problém, ale i o opravdu matoucí nekonzistentnost jako v případě tlačítek s popiskem „více“ („more“) v aplikacích Google mapy a například internetovém prohlížeči.

Zatímco v druhém jmenovaném se po kliknutí zobrazí rozšířené menu nastavení ve stylu roletky z dolní části telefonu, tak v prvním se v podstatě pouze aktivuje jiné tlačítko, které zobrazuje klasickou nabídku dalších aplikací souvisejících s mapami.

A ambivalence popisků není jediným problémem dolního menu v aplikacích. Tím je také nejednotnost v rozhodnutí, zda používat pouze text či jej doplňovat i tematickými ikonami. A v případě ikon jakými (viz. ikona u subscription v Google Offer).

 

Podobný nepořádek jako výše poté panuje také ve velikosti ikon, vzhledu horního panelu a hledání.

Vím, asi si teď říkáte, že jde o vcelku nepodstatné věci. Přeci jen, na první pohled byste si většiny z nich asi ani nevšimli. Na druhou stranu, pokud má takovýto guláš ve svých aplikacích samotný Google, jak chce přinutit ostatní vývojáře, aby své aplikace stavěli alespoň na základě podobné filozofie, když už ne stejné grafické šablony?

A v případě, že se mu to nepovede a aplikace třetích stran se budou ovládat podle toho, jak se zrovna jejich vývojář vyspí, tak opravdový problém nastat může, tedy abych byl přesnější, tak již nastal.

Samozřejmě je nutné vzít to celé s nadhledem, nejedná se o žádný nepřekonatelný problém. Je jen důležité aby si jej lidé, a to nejlépe ti v Googlu uvědomili a začali s ním případně něco dělat.

A co Vy? Jaký máte na nekonzistentnost GUI názor Vy? Myslíte si, že je to spíše výhoda anebo naopak nevýhoda s kterou je potřeba něco dělat?

Zdroj: miming

 

17 KOMENTÁŘE

  1. Já bych to nebral vůbec jako nevýhodu. Řeknu to takto, nemám rád iPhone. Důvod? Je STERILNÍ. Krom starých známých věcí, že si na něm graficky v podstatě nemůžu nic upravit, vypadá právě KAŽDÁ nabídka STEJNĚ… Proto nechápu lidi co si koupili iPhone 3G, pak 3GS, přešli na 4 a koupili 4S… Jsou STEJNÝ!!! Ten iOS je graficky stejně sterilní

    A Android? Ta nekonzistentnost, které jsem si v podstatě ani nevšiml, nebo spíše, neřešil to, pomáhá systému i k tomu, že jej ten systém NENUDÍ. Je všude jinej… 🙂 A třeba toto mám rád. Sterilních telefónů sme si užili dřív u starých telefonů bez OS, které měli vše, všude stejné…

    Rozhodně to neberu jako mínus a ať si každý zvolí design, jaký chce. Já budu jen rád. Samozřejmě, pokud to bude funkční… 🙂

  2. No, to že GUI samotného ICS a software od google povazuji za smutny fakt… Ne ze by to nejak obtezovalo, ale je to trochu nemistne.
    Jinak to vidim u aplikaci, nevidim jediny duvod pro to aby bylo unifikovane GUI u aplikací, naopak diverzitu vnimam jako plus, cloveku neni diktovano a muze si vybrat.

  3. Pochopil jsem jej právě… ale asi sem tam zapoměl napsat, že i nekonzistentnost googlu neberu jako mínus… Prostě, ať ty aplikace vypadají každá jinak… Nejsme ve Windows aby každý okýnko a nabídky byli stejné… I MS to pochopil a do Officů dal Ribbon style… Já sem pro… mě to nevadí…

    • Rozbor byl dělán z fontu vybrakovaného z bety SDK tj. ne finálního produktu. Nyní by již vše mělo být v pořádku.

  4. No me by se treba libilo kdyz by to melo vsechno nejaky rad. Ze kdyz potrebuju neco najit tak vim ze macknu sem a je to tam ne v kazdy app jinak… Me osobne to nevadi, ale pro vetsinu noIT lidi bych rekl ze se stim docela perou….

  5. Tenhle článek je tak strašně hnidopišky lazenej.
    Má větší cenu jako poutač čtenářovy mysli a tedy kliknutí na odkaz než jako jakkoliv užitečná informace..
    Já myslím že někdy nepsat nic než za každou cenu něco.
    Vážně rozebírat fakt, že někde najdu tlačítko jinde než ve stávající aplikaci, či že jedna lišta aplikace je širší než jiná mně osobně přijde z obecného hlediska hodno úvahy a přemýšlení člověka zavřeného v psychiatrické léčebně, nikoliv jako zajímavost pro zdánlivě zdravé lidi. 🙂
    Když tedy opustím první dojmy a vrhnu se k pokusu odpovědět, pak je mi zkutečně jedno jestli je prostředí konzistentní či nikoliv. Mám oči od toho abych si případné umístění tlačítek prohlédl a na to pak dle potřeby zareagoval.

  6. DeRoyce: Tobe by asi nevadilo poridit si domu kuchyni, kde kazda druha skrinka ma jinou barvu, jinou hloubku. Kde se kazda ze 4 plotynek zapina jinym zpusobem, „hlavne, kdyz vari“? 🙂

  7. konzistencia rozhrania nie je synonymum pre vzhlad.

    da sa odpustit u minoritnej platformy, ktora nema ambicie prejst do mainstreamu.

    v momente ako sa stane produkcnym nastrojom a pomockou, tak uz pouzivatel nema naladu „ucit sa“, ze „MORE“ je v tej aplikacii vlavo a v inej je vpravo a ma inu ikonku a aj popiska je vymenena za „INFO“.

    Je jasne, ze technicky zamerani ludia podcenuju vyznam pojmov ako ergonomia, konzistencia, design alebo ich casto ani poriadne nechapu a je im to treba vysvetlovat na „plotynkach“, ktore hreju aj ked su namontovane nazvislo a zapinaju sa prepinacom v spalni 🙂

  8. necroman: odpust, ale jestli vydíš existenční důležitost ve velikosti androidových lištiček na stejné úrovni jako velikost kuchyňský linky, pak, bez urážky, nevim jestli se hodí zařadit tě do skupiny soudných lidí..
    Protože právě o tu existenční náležitost jde.. Když někoho naštve, že mu udělají linku špatně namíru, je to opodstatnělé, dost mu to zkomplikuje život. Dívat se na fikci v podání pixelů a být naštvaný, že sou tam lištičky jinak než by měly…

    RONY: hezky si to vysvětlil a máš pravdu, je to tak – na bázi článku. Když se ale podíváme do hloubky podstaty, pak si právě nejsem jistý, jestli je správný přispívat další pohodlnosti mozkové kůry, jestli mi rozumíš.. proto mi tenhle článek přijde krajně hnidopišskej a nepodstatnej. Já si radši „procvičím mozek“ a chvíli zabádám kde co je, než abych bezduše a automaticky klikal na stejný místo bez nutnosti přemýšlení.. tak to vidím aspon já.

  9. ja mobil ci tablet nepovazujem za nastroj, ktory mi musi nevyhnutne klast polena pod nohy. rozvijam sa inde. napr. neriesim ovladanie aplikacie ale pomocou nej nieco robim. nemusim zistovat ako co urobim, ale urobim to a mam vysledok.

    priklad: nikdy som sa nedostal k tomu, aby som strihal video, lebo sa mi vtedy dostupne app zdali nezrozumitelne. nikdy som nechcel byt profesionalny strihac a nemal som motivaciu prejst tym. nakoniec som sa dostal k premyslenej aplikacii a mam radost z toho, co v nej vytvaram. vykrocil som z kruhu von, lebo sa mi zdalo, ze utekam za svojim zadkom, ked len skumam funkcie aplikacie. a prave to behanie vnutri kruhu, ked mi tam len padaju dalsie aplikacie, ktore „iba“ skumam, mi nedavaju hmatatelne zadostucinenie. teraz hladim dovnutra toho kruhu ako ma obmedzenie. lebo uz viem vyrobit slusne nastrihane video, bavi ma tocit ho, fotit a skladat to dokopy. dovtedy som si len skladoval material, ktory som nikdy viac nepozrel.

    ina app, citacka, ktoru pouzivam je zdanlivo jednoducha, z mojho pohladu, no je premyslena. namiesto objavovania, co ako urobit, citam viac zdrojov, viem s nimi rychlejsie pracovat a spracuvat ich. pomaha mi sama od seba produkovat obsah (pisem blog) a dava mi nan cas.

    nechavam premyslanie nad app tym, co maju motivaciu ich urobit dobre. ja zasa ich robotu vyuzijem na tu svoju.

    auta sa mozu vyrabat s rozne umiestneny,i ovladacimi prvkami a vodis, vsetky maju volant, packy na rovnakych miestach, pedale v jednom poradi. pritom volakedy boli auta, kde sa prevody neradili jednou pakou ale kazdy inym sposobom a kazde auto inak. tak ide vyvoj. veci, co sme raz zvladli, nemusime objavovat znova, aby nam zostal cas na objavy neobjaveneho.

  10. No mně by se taky nelíbilo, kdyby se měnilo umístění rychlostí na řadící páce v autě. Vám jo? Absence jednotného UX na Androidu mi vadila, takže jsem sáhnul po QML.

  11. No mně by se taky nelíbilo, kdyby se měnilo umístění rychlostí na řadící páce v autě. Vám jo? Absence jednotného UX na Androidu mi vadila, takže jsem sáhnul po QML.

  12. Hmm, osobně uznávám že tlačítko more je občas hodně nedořešená věc, na tom doufám v jelly bean zapracují. Co teprv nekonzistence tlačítka menu u nového gnex, již jsem si zvykl.
    ALE porovnávat lištičky u různých programů, pixelovou čárku mezi taby, a podobné mi přijde hodně od věci. Potřebuji svobodu a android je ve světě mobilních os pravděpodobně jediný, který ji poskytuje. Pryč s fašismem a předpisy co přesně jak má být, to je cesta do pekel iosu. 
    Možná pro nováčky a laiky je vhodnější tvrdě unifikované prostředí, já ocením aplikaci přímo na míru. 
    A srovnávání s kuchyňskou linkou? V ložnici nechci kuchyňskou linku, ani její lištičky, v obýváku také ne, a na balkoně už vůbec!  =)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here