NASA chystá malé satelity vybavené Nexusem One a Nexusem S

0

Experimenty NASA s chytrými telefony nejsou žádnou převratnou novinkou. Již přibližně před rokem se na palubu ISS ve speciální vznášející kouli podívala dvojice Nexusů (S a One) a iPhone 4.

Tentokráte se však telefony se zeleným robotem na palubě podívají i do otevřeného vesmíru. Počítá se s nimi totiž jako s mozky nových minisatelitů PhoneSat a PhoneSat II.

První by měl být v podstatě jen testovací verzí. Půjde o Nexus One zabalený v krabičce 10x10x10 centimetrů obsahující externí baterie a rádio pro spojení se zemí. Jeho jediným úkolem bude otestovat, zda vůbec telefony pobyt ve vesmíru zvládnou a případně zaslat zpátky na zem nějaké fotografie.

PhoneSat II toho již nabídne trochu více. Jeho srdcem bude Nexus S a kromě vybavení PhoneSat I. dostane navíc externí gps čip a sluneční panely určené pro průběžné dobíjení baterií.

Díky extrémně nízkým nákladům na výrobu pohybujícím se okolo 3500$ (63 000 korun) by mělo jít o nejlevnější vesmírné satelity v historii. První dva kousky PhoneSat I a jeden PhoneSat II. by měli být do vesmíru vysazeny již koncem tohoto roku.

Zdroj: pocketnow, theVerge, pha
Další info: pcworld

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here