Motorola pod dozorem Googlu požaduje zákaz dovozu iZařízení do USA

5

Není žádným tajemstvím, že Google koupil Motorolu hlavně kvůli masivnímu patentovému portfoliu pokrývajícímu snad všechny oblasti mobilních technologií. To mu mělo pomoci v obraně výrobců androidích zařízení proti patentovým útokům konkurence.

Motorola se nicméně rozhodla nezůstat jen u obrany a tento týden podala u amerického úřadu ITC (International Trade Commission), který se stará o to, aby do USA dovážené produkty neporušovali tamní patenty, stížnost na zařízení Applu.

Konkrétně má jít o 7 různorodých patentů Motoroly týkajících se notifikací, upozornění na polohu a přehrávačů, které má Apple porušovat v takřka všech svých zařízení včetně iPhonů, iPadu, iPodů a poměrně překvapivé i velkých Maců.

Motorola se navíc nesnaží o licencování tabletů, nýbrž rovnou o zákaz jejich importu. Toto rozhodnutí obhajuje tím, že Apple již v minulosti nebyl ochoten uzavřít dohodu postavenou na vzájemném licencování.

„Rádi bychom se ohlendě patentů domluvili, nicméně díky neochotě Applu vyřešit problémy, máme tuto jedinou možnost, jak ochraňovat vlastní inovace.“

Ačkoliv se to díky daleko medializovanějšímu sporu Applu proti Samsungu nemusí na první pohled zdát, tak soudní pře Motoroly a Applu nejsou nic nového. Společnosti proti sobě bojují již od začátku roku 2010, kdy Motorola podle Applu nabídnula neférové podmínky licencování klíčových patentů.

Od té doby proběhlo poměrně velké množství dalších menších sporů, z poslední doby byl poměrně veliký například pokus Applu o zákaz importu Motorola telefonů na základě trojice patentů. Dva z nich byly ale uznány jako neplatné a u třetího nebylo prokázáno porušení.

A jaký máte názor na soudní spor Vy? Je podle Vás dobře, že se Google potažmo Motorola brání nebo podle Vás Google tak trochu (znovu) zradil svůj ideál ‚Don’t be evil‘?

Zdroj: Bloomberg, acentral, engadget, dotekomania

 

 

5 KOMENTÁŘE

  1. Nebral bych to jako že by dělali zlo. Naopak: Apple dělá ZLO všude okolo sebe. google tím že dělá zlo, dělá zlo jen zarytým fandům Applu, kterým už je strategie Applu taky trnem v oku. Já to beru jako dobrý tah. Apple jen útočí. Když by se jim paradoxně podařilo utnout prodej u nich doma:-D Dokážu si představit konec Applu:-D Ale hlavně, DOBŘE JIM TAK! Snažili se nesmyslně útočit na ostatní výrobce telefonu a sami nepřemýšleli co všecko porušují. Dobře že je tu strýček Google a ostatní výrobce co dělají s Androidem takto brání. Držím pěsti! Alespoň na 2 – 3 měsíce by se ten prodej mohl podařit bloknout:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here