Motorola by chtěla čistý Android, kvůli operátorům bohužel nemůže

7

Zatímco většina výrobců androidích telefonů nepřestala ani po příchodu Androidu 4.0 a Holo tématu, které výrazně vylepšilo uživatelskou přístupnost čistého Androidu, prosazovat své, mnohdy opravdu komplexní grafické nadstavby, tak Motorola od nich upouští již poměrně dlouhou dobu.

První náznaky, že by měla raději čistý Android, se objevily již v polovině minulého roku při zrušení nechvalné prosnulé nadstavby Motoblur. Dalších náznaků jsme si pak mohli všimnout třeba u relativně minimalistické nadstavby nad aktualizacemi na Android 4.0.

A nyní již máme stanovisko Motoroly oficiálně.  Její senior vice prezident, Rick Osterloh, totiž nedávno uvedl:

Výhledově se budeme snažit být, co nejblíže čistému Androidu budeme moci, myslíme si totiž že právě to je to pravé naše uživatele. Také si myslíme, že uživatelé chtějí rychlé aktualizace a dlouhotrvající podporu, takže se zaměříme i na tohle. Jde zřejmě o trochu jiný směr, než je běžné u většiny ostatních výrobců a než co bylo zvykem u Motoroly dříve, nicméně právě pokrok je naší strategií.

Going forward, we’re going to try to be as close to the base as we can be, because we think that’s the right thing for users. We think users also want fast upgrades and upgrades for their phones over the long haul, so we’re going to be focus on that as well. It’s a little bit different than what a lot of OEMs are doing and certainly what Motorola did in the past, but going forward that’s going to be our strategy.

Pomineme-li určitou revolučnost celé citace, tak je na ní zajímavá hlavně jedna věc, a sice úsek „nejblíže čistému Androidu budeme moci„. Ono budeme moci totiž není jen prázdným výkřikem, ale ve skutečnosti, jak sám Rick následně upřesnil, narážkou na (zřejmě americké) operátory.

Ti totiž údajně nejsou kompletnímu odklonu od grafických nadstaveb úplně nakloněni a Motorolu se snaží přesvědčit, aby v nich určitou měrou nadále pokračovala.

Poměrně zajímavou otázkou je, zda je to dobře nebo špatně. Ačkoliv totiž poměrné velké množství, zvláště technicky nadanějších, lidí proti nadstavbám brojí, tak se jim nedá upřít historická zásluha na zlidštění starších verzí Androidu pro masy a i některé současné vychytávky.

A co si myslíte Vy? Jsou nadstavby ku prospěchu věci či nikoliv?

Zdroj: AndroidAndMe

7 KOMENTÁŘE

  1. Nadstavby bych zrušil, čistý android a hotov nebo se zeptat při prvním zapnutím či továrním nastavení jestli zavést nadstavbu či nikoliv.

  2. Pevně zabudovaná nadstavba je zlo. Na druhou stranu, pokud bude mít uživatel volbu (např. předinstalovaná aplikace, která půjde odstranit), tak je to naprosto v pořádku. Každý si může vybrat, co mu vyhovuje. Navíc aktualizace „běžné“ aplikace pro novou verzi Androidu bývá výrazně snažší. Pokud něco nelze řešit běžnou aplikací, pak je to chyba Androidu a je třeba, aby Google k tomu udělal nějaké rozumné API a nebylo třeba zasahovat do systémových souborů Androidu.

  3. Mam razr maxx. Tam je ICS skoro uplne ciste. Upravy minimalne, skoro ziadne a to ma tesi, tak ako predtym na nexus s. Ale ani motoblur na predtym vlastniacej Defy nebol zly. Celkom som si ho chvalil. Motorola ide pomaly ale isto dobrym smerom. V aktualizaciach novych zariadeni urcite. Predtym to bolo hrozne. Niektore nedostali update ani raz.

    Nadstavby svojim sposobom schvaluje Google sam. Neviem ci Sergej alebo Eric davnejsie sa tak nevyjadril, ze chcu aby zakaznik si vybral co mu vyhovuje, aka nadstavba atd. To ho odlisuje od ostatnych ta slobodnost a kreativita. 

  4. jediní, kdo dodávají Android inovacemi, jsou CM a MIUI…..to od operátorů je břečka, u který updaty ještě zpomalují…

  5. Praveze podla mna su nadstavby dobre.Aplikacie ktore pridava napriklad samsung alebo htc niesu na skodu.Tiez som nemal rad nadstavby dokedy som si nekupil sgs3.ked som tam dal cm9/10 tak to bolo behom dna prec

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here