Mojang, Madfinger Games a další čelí patentovému útoku kvůli androidím hrám

4

Patentové spory, kterým jsme se na této stránce věnovali patřili prozatím vždy výhradně výrobcům mobilních zařízení a případně velkým softwarovým firmám. Nikdy do nich tak nebyly zapojeni menší firmy, jako třeba herní studia. Bohužel však až do teď.

Na patentové scéně se totiž objevila lucemburská odnož firmy Uniloc, která se rozhodla začít vymáhat své patentové bohatství. Konkrétně podala podnět k soudnímu řízení vůči Mojangu (Minecraft), Madfinger Games (Shadowgun, Dead Trigger), Electronic Arts, Gameloft, Square Enix a dalším tvůrcům androidích her.

A to vše kvůli patentu #6,857,067, který zjednodušeně popisuje v dnešní době naprosto standartní postup při ověřování licence, kdy se aplikace před spuštěním zeptá vzdáleného serveru, zda je licence zakoupena. A když píši zjednodušeně, tak myslím jen lehce zjednodušeně, patent je sice popsán na 24 stranách, ale nejde o nic technicky specifického, nýbrž jen o velmi obecný popis toho, co dnes dělá v podstatě každá aplikace v každém digitálním marketu.

Ihned po zveřejnění chystaných soudních sporů se na firmu spustila lavina kritiky, pravděpodobně nejhlasitěji si zanadával zakladatel Mojangu, Notch, který na twitteru uvedl:

“Softwarové patent jsou zlo. Inovace na půdě softwaru je v podstatě zdarma a neuvěřitelně roste. Patenty jí jen zpomalují.”

Na tuto a další kritiku poměrně překvapivě zareagoval sám zakladatel Unilocu, Ric Richardson, následujícími slovy:

„Překvapuje mne, jak lidé nesouhlasí s tím, že by měli platit poplatek za technologii, která třetinu softwarových společností zachraňuje od ztrát způsobených pirátstvím. Co to vlastně tvrdíte? „Že je dobré krást od Unilocu, pokud to zabrání jiným pirátům aby okrádali nás?“. Sám jsem utratil 40 000$ v roce 1992 abych ochránil svůj nápad. Nebylo to jednoduché, šlo o to mít patent nebo peníze na dům.“

Pomineme-li však morální stránku věci, která zde konkrétně není úplně černobílá, tak je poměrně pravděpodobné, že Uniloc vyhraje. Zřejmě tedy ne u soudu, ale peníze nakonec přeci jen získá. Z 73 jiných firem, které proti němu v patentových sporech stáli dříve totiž celých 25, tedy přes jednu třetinu raději zaplatilo tučné mimosoudní vyrovnání.

A jak celou věc vidíte Vy?

 

 

Zdroj: dotekomanie, tiscali.games, talk

 

4 KOMENTÁŘE

  1. Nakopal bych ho do pr**le! Toto je patent jako kráva! Šak je to naprosto logická věc! To by mohl žalovat naprosto VŠECHNY DRM ONLINE ochrany včetně Blizzardu a jeho Diabla III je to směšné! Opravdu očekávám kdy se někdo ozve, že má patentovaný volant v autě, nebo kulaté kolo u auta!

  2. Jimmy: Štěkáš hezky, ale na špatný strom. Uniloc jen využil zákonné možnosti SW patentů, které byly protlačeny lobysty velkých firem – a teď i ty velké firmy na to samy doplácejí, nikdo neví a nemá patentováno všechno…..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here