Miliony uživatelů v honbě za výhodami v Minecraftu si stáhlo podvodné aplikace

0

minecraft_1

Tvůrci podvodných aplikací využili popularitu hry Minecraft a snahu hráčů získat v této hře bezpracně výhody. Nabídli proto aplikace, které slibovaly, že ve hře zařídí „zkratky k výhodám“ (angl. cheat). Aplikace však po nainstalování místo toho zobrazovaly na displeji varování o údajném nebezpečném viru v přístroji. Co nabízely jako řešení však byla ve skutečnosti aktivace prémiových SMS v ceně 5,80 EUR týdně. Od léta 2014, kdy se v Google Play objevila první z nich, se však celkový počet jejich instalací pohybuje podle dostupných dat v rozmezí 660 tisíc až 2,8 milionu. Všechny tyto podvodné aplikace byly odstraněny z Google Play.

Podvodné aplikace se v Google play objevily i přesto že společnost Google zavedla na sklonku roku 2011 mechanismus pro skenování aplikací, přihlašovaných do Google Play. To sice vedlo k poklesu škodlivých aplikací (podle údajů Google o 40 %), ale nevedlo k úplnému zamezení podvodných aplikací. Proto se v březnu 2015 společnost Google rozhodla kontrolovat všechny nově přihlašované aplikace i ručně.

Experti z ESETu připravili sadu doporučení, kterými by jsme se měli řídit před instalací jakékoliv aplikace. Aplikace by se měly instalovat pouze z ověřených zdrojů,  i přes občasný výskyt škodlivých aplikací je stále nejbezpečnějším zdrojem Google Play. Důležité také je, věnovat pozornost tomu, jak jsou aplikace hodnoceny uživateli. Právě odhalené falešné aplikace pro Minecraft měly špatné známky a záplavu negativních komentářů – a přesto si některé z nich instalovalo až půl milionu uživatelů. Samozřejmostí by také mělo být používání bezpečnostního řešení na mobilních přístrojích, jak je to běžné na počítačích.

Zdroj: Tisková zpráva

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here