Malware: situace je podle Avastu horší než dřív

0

malware

 

I když operační systém Android je stále bezpečný a člověk používající ho s rozumem se prakticky nemá čeho bát, vývojáři škodlivých aplikací se stále snaží chytré telefony napadnout. Navíc situace se za pouhé dva roky výrazně změnila k horšímu. Ještě v roce 2011 obsahovala databáze společnosti Avast pouhých 100 tisíc vzorků. Letos je to přes 1 milion. Mobilní malware se tak vyvíjí mnohem rychleji než ten na PC.

Škodlivý software naleznete hlavně na neověřených zdrojích aplikací, často na takové „obchody“ odkazují reklamy. Takto stažená aplikace většinou využívá tzv. prémiových SMS, které odesílá bez vědomí uživatele. Proběhne tak platba za určitý obsah, službu apod. Většinou tyto aplikace dokáží odfiltrovat příchozí oznamovací SMS o platbách, takže nepozorný uživatel často nic netuší.

Proti těmto škodlivým aplikacím je však poměrně lehké se bránit. Stačí si při instalaci přečíst, jaké služby chce aplikace používat. Už tak lze odhalit potenciálně nebezpečnou aplikaci, neboť  třeba obrázky na pozadí určitě nepotřebují přístup k hovorům a SMS zprávám. Prémiové SMS si také můžete zablokovat u svého operátora.

Samozřejmě se očekává, že situace se bude nadále zhoršovat. Převážně pak s rozšiřující se technologií NFC apod. Do roku 2018 by pak podle Avastu měly hrozby dosáhnout intenzity jako malware na PC.

zdroj: avast

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here