Libre Office pro Android ke stažení v testovací pre-alpha verzi

0

libre_1

Zatímco originálních Office od Microsoftu se dost možná dočkáme až příští rok, tak rokem a půl oznámený port pravděpodobně nejoblíbenějšího zdarma dostupného Office balíčku – Libre Office se naopak k vydání pomalu blíží.

Jak dnes ráno připomněl server androidauthority, tak vývojáři již nějaký ten pátek nabízejí ke stažení testovací noční verze, které každodenně kompilované z aktuálního zdrojového kódu. To samozřejmě znamená, že nejsou ani zdaleka připraveny k reálnému používání. Na druhou stranu to ale také ukazuje, že byť je třeba aktuální verze chybová, tak alespoň tak nabízí alespoň tolik funkcí, aby se dala základně testovat. A i to je bezesporu nemalé vítězství.

Konkrétně už poměrně dobře funguje tak zvaný Viewer neboli prohlížeč souborů všemožných office formátů, který má v rámci možností dokonce i lehce přepracované grafické prostředí. Naopak editace dokumentů prozatím z hlediska grafického prostředí dořešená není.  Už nyní je ale jisté, že na Androidu rozhodně nebude Libre office se stejným rozhraním, jaké má na velkých počítačích. Namísto toho má přijít responsivní rozvržení, můžeme-li odhadovat z únorového rozhovoru, který naleznete níže, tak možná i lehce inspirované Ribbonem od Microsoftu.

Kromě grafického prostředí má Libre Office pro Android problémy také s velikostí instalačních balíčků. Všechny dohromady totiž prozatím zabírají okolo 200 MB, přičemž i bez experimentální desktop verze přesahují 150 MB, což není na poměry andoroidích aplikací úplně málo.

Kdy přesně dočkáme doladěného Libre Office pro Android je prozatím stále ve hvězdách. Jisté ale je, že to nebude trvat víc, než několik málo měsíců. S reálné použitelnou beta verzí bych si dovolil počítat do konce července letošního roku.

LibreOffice je kancelářský balík vytvořený skupinou The Document Foundation, která vznikla odchodem některých vývojářů z projektu OpenOffice.org po jeho převzetí společností Oracle. LibreOffice nabízí velké množství nástrojů pro vytváření a úpravu textových dokumentů, tabulek, prezentací, databází, vektorové grafiky a vzorců. Program je šířen zdarma a každý ho může libovolně upravovat a distribuovat.

Zdroj: muktware, aauthority

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here