Komentář: Způsobí update ICS pro Samsung Galaxy S II krizi u O2?

15

V tomto týdnu jsme se i u nás dočkali tolik očekávané a vytoužené oficiální aktualizace Ice Cream Sandwich pro zařízení Samsung Galaxy S II. Kupodivu jako první začaly získávat aktualizaci brandované telefony, zákazníci T-mobile a Vodafone mohou již aktualizovat své mobilní miláčky, u Vodafonu dokonce přes OTA.

Nespokojení zákaznící O2, kteří stále neví, kdy aktualizace přijde i pro ně, už dávají znát, že jim dochází trpělivost. O2 Guru’s jsou neustále bombardováni dotazy ohledně dostupnosti updatu pro telefony brandované od O2. Od operátora však přicházejí protichůdné informace, jednou je aktualizace slíbená do pár dnů, podruhé se zatím testuje, potřetí není datum vydání zatím jasné…

Z oficiálního fóra O2 si vypíchněme pár zajímavých dat a zpráv:

5. 3. 2012 – Uživatel Smeli se na O2 fóru ptá, kdy se dočká oficiálního vypuštění aktualizace.

6. 3. 2012 – O2 Guru Petr odpovídá, že aktualizace je připravována a její spuštění je plánováno na tento měsíc (březen).

Březen končí a aktualizace stále v nedohlednu. Zákazníci se ptají, jak to tedy bude?

4. 4. 2012 – Po dlohé vlně dotazů dalších zákazníků odpovída Guru Sandra, že v České republice bude aktualizace dostupná v dubnu a že update bude umožněn po tomto termínu (je zajímavé, že Guru Petr sliboval aktualizaci už v březnu).

Zákazníkům začíná docházet trpělivost a tak o sobě dávají na fóru znát. Někteří dokonce odkazují na ruční stažení nové verze Androidu.

9. 4. 2012 – Guru Jirka odkazuje na kolegyni Sandru a připomíná vydání aktualizace v průběhu dubna, na což se mu dostává připomnění slibů od Guru Petra, který sliboval aktualizaci do konce března.

V dalších dnech se nevole zákazníků stupňuje, někteří už začínají být znatelně podráždění. Od O2 nepřichází žádné další vyjádření, dělají mrtvého brouka a ke kritice se nevyjadřují. Neodpovídají ani na další dotazy ohledně dostupnosti aktualizace.

18. 4. 2012 – Další z distkutujících si stěžuje, že nikdo od O2 již nekomunikuje. Je toto začátek krizové situace, ke které se neumí O2 postavit?

19. 4. 2012 – Vychází aktualizace pro T-mobile prostřednictvím Kies, což zákazníky O2 naštvává ještě více.

20. 4. 2012 – Uvolňuje se aktualizace i pro zákazníky Vodafone přes Kies i OTA. U O2 zatím žádné změny, O2 Guru stále mlčí. Zákazníkům dochází trpělivost.

20. 4. 2012 – Uživatel David přeposílá svoji komunikaci s O2:

Dobrý den, jelikož jsem to už nevydržel napsal jsem O2 Guru do dotazníku. Odpověď :

Dobrý den,
>
>
>
> aktualizace na ICS je na některých modelech již dostupná (např. Samsung Nexus
> S).
>
> Na našem fóru bylo ještě několik dotazů na aktualizaci pro telefon Samsung
> Galaxy S II. Pokud se vám jedná právě o tento model, přesné datum prozatím nemáme
> k dispozici. Každopádně komunikujeme s kolegy ze společnosti Samsung a s našimi
> FW testery a snažíme se o to, aby byla aktualizace dostupná co nejdříve.

22. 4. 2012 – Zákazníci O2 se do teď nedočkali ani aktualizace, ani oficiálního vyjádření O2. Dostupnost aktualizace pro Samsung Galaxy S II u O2 tak nadále zůstává pouze nevyplněným přáním.

Na vysokých školách se v předmětech, jako je PR, učí komunikace se zákazníkem. Jako jednu z mnoha zdůrazňovaných věcí si studenti odnesou i to, že v případě komunikace se zákazníkem se:

 1. nemá lhát
 2. nemá slibovat, pokud nemohou být sliby dodrženy
 3. nemá informovat o faktech, které nejsou 100% ověřené a relevantní
 4. nemá „dělat mrtvého brouka“ či odmítat komentovat problematické záležitosti

Možná nepracují v O2 na patřičných pozicích lidé s vysokoškolským vzděláním. Možná ho mají, ale na jiných školách, kde se komunikace se zákazníkem nevyučuje (potom by měli změnit raději obor). A nebo možná aktualizace ICS spustila u O2 krizovou situaci, na kterou není vypracovaný krizový scénář, což je také špatně. Kdo ví…

Tak či tak, zkouší největší tuzemský operátor, co všechno ještě jeho zákazníci snesou? Kolik dní bude ještě trvat vydání aktualizace u posledního operátora? Dočkají se zákazníci ještě v dubnu? Toto jsou otázky, které si můžete pokládat mezi sebou, O2 se raději veřejně neptejte, stejně vám nejspíš neodpoví…

15 KOMENTÁŘE

 1. I když O2 zrovna nemusím, tak proč je napadat, když Samsung nedokáže ani updatovat nebrandované telefony?! Chápu, že operátorům trvá nějakou chvíli, než upraví ICS pro svůj provoz. Některému operátorovi holt o pár dní déle, ale že nebude k dispozici ICS pro nebrandovaný telefon, to je pro Samsung totální propadák. 

  • ICS pro nebrandovane telefony je uz od brezna akorat ne v CR. Hold trapna nase republika. Sto let za opicema bohuzel 🙁

  • Neberte prosím můj článek jako útok na O2, nemám zapotřebí někoho napadat, každý ať si dle svých zkušeností, nebo po ohlédnutí se kolem zváží sám… Jde mi o to poukázat na fakt, jak komunikují O2 Guru’s (respektive spíše nekomunikují).

   O2 si tímto samo podřezává větev a pravděpodobně se spolíhá na své silné postavení na našem „specifickém“ trhu. Jsou si až moc vědomi omezené nabídky, proto se příliš pravá ruka nestará o to, co dělá ta levá… a pak to tak vypadá 🙁 Viz oficiální FB O2 nebo oficiální fórum zmiňované v článku 🙁

   Kdo ví, třeba se díky aktualizaci ICS bude jednou na školách probírat O2 jako téma „takto se PR nedělá“…

 2. Zdravim, ja mam SG Note a netrpelive cekam na ofiko ICS (pry v dubnu). Kolega v praci ma SG S2 kupovanej jako nebrandovanej. Zacina byt vice nez nas*anej… Ja se ani nedivim. 
  mam otazku, pred kterou trosku selskeho pohledu na vec:
  1. Samsung jako vyrobce pripravi novy Firmware pro sve telefony
  2. Samsung postupne lokalizuje na jednotlivych trzich
  3. JAK TO, ZE MA OPERATOR NOVY FIRMWARE ODLADENY DRIV NEZ VYROBCE, KTERY JEJ MUSI PO ODLADENI NEJPRVE LOKALIZOVAT A NASLEDNE NABIDNOUT OPERATORUM????

  proste to nejak nechapu. Zeby T-mobile a Vodafon meli stroj casu? 😉 

  • Jádro pudla, jak se říká, se my – běžní smrtelníci, nejspíš nikdy nedozvíme. Co je ale jasné, lobby to je sviňa věc 🙂

  • jestli má nebrand telefon, pak tam má nejspíš android flashnutej bůh ví odkud a je možný že se aktualizace ani nedočká. Tedy ICS update se váže na danou verzi androidu a těch je nesčetně. Samsung vydá aktualizaci pro stěžejní oficiální android v zařízeních a pak dá ICS operátorům aby si ho upravili pro své brandované telefony. Pokud má váš známý nebrand telefon, je možné, že v něm z obchodu má android nepodporovaný. Např. já měl při koupi sgs2 v telefonu korejský testovací Android  a asi by nebylo rozumné domnívat se, že na to někdo naváže aktualizaci na ICS..

 3. Společnost O2 je nejtrapnejší co znám. V zivote k nim uz nepujdu i kdyby mi nabidli milion minut za tri koruny a celou svoji rodinu a kamarady jsem uz od nich taky odradil takze mam jenom radost jak jsou trapny 😀 Vodafone forever!

 4. Dobrý den, je to pouze k pousmání lidem, kteří znají XDA-developers, Modaco etc. O2 je převlečený starý Telecom, a bohužel si spolu nese špatné energie této firmy stále dál. Víte co znamená v ICT kruzích guru? Po těchto zkušenostech a zkušenostech s O2 netem nazývat techniky O2 guru je přinejmenším zcestné a ostudné, tolik k mému pousmání. Pro chudáky ostatní uživatele je nejspíš lepším řešeníminformovat se nebo obrátit se na skutečné techniky a skutečné guru v oboru, aby nemuseli řešit půl roku to, co lze vyřešit za 7 minut.

  • No, vzhledem k tomu, že to oznámili v pondělí a mají na to tedy 7 dní, mohlo by to být reálné 🙂 Třeba je můj článek trochu popohnal (v což doufám)…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here