Komentář: Sense, to je to slovo

9

Sense. To je slovo, které se v poslední době stává téměř nadávkou. Jak vývoj originálního uživatelského prostředí Androidu pokračuje, stále více uživatelů se nesouhlasně tváří na jeho modifikace, které výrobci ke svým přístrojům dodávají. A jedním z nejvíce hanobených je právě HTC Sense, které se pro mnohé stalo symbolem ohyzdnosti a přeplácanosti. Jak to podle mě s ním opravdu je?

HTC Sense

Na začátku je potřeba si uvědomit, jak se Sense vyvíjelo a co opravdu je. Sense má počátky ještě ve Windows Mobile světě v podobě rozhraní TouchFlo, kterým se HTC snažilo napravit designérskou paseku z dílny Microsoftu. Stalo se oblíbené a zařadilo se mezi poznávací znaky značky. Jak se společnost postupně orientovala na Android, došlo manažerům v HTC, že je potřeba se odlišit a to je podle mě taky hlavní důvod, proč Sense dnes vůbec existuje.

Spoustu lidí, kteří na Sense házejí špínu si neuvědomuje, jak klíčové je pro celkovou tvář společnosti HTC. Ty hlavní důvody jsou v podstatě dva:

Odlišení od konkurence

Ve světě, kde x výrobců dává do svých telefonů stejný systém je logicky žádoucí odlišit se, vybudovat si firemní image. Prvním způsobem je logicky design telefonů. Neméně důležitý je ale také vzhled softwarového prostředí, které může být jednoznačně identifikovatelné a automaticky si ho asociujeme s konkrétní značkou. To moc dobře nejde, když je základní podoba Androidu stejná a tady je místo, kde Sense nastupuje. Odlišuje HTC od ostatních výrobců, v očích většiny spotřebitelů se stalo (mimo design) základním poznávacím znakem jejich telefonů. A to je z marketingového hlediska rozhodně žádoucí.

Základní nabídka aplikací

Na tento argument jsem narazil v nějaké diskuzi a souhlasím s ním. Pokud si vezmete do ruky telefon s čistým Androidem, chybí mu spoustu věcí. Nemá stopky, zálohování sms a řadu dalších funkcí. Tohle všechno Sense v základu poskytuje spolu s dalšími užitečnými aplikacemi. Mezi ně patří třeba rozhraní pro zařízení v doku, služby dostupné přes HTC Hub a třeba i známé HTC Widgety s počasím. Pro obyčejného uživatele jde o povedený balík aplikací, se kterými může začít bez dalších obstrukcí pracovat. A to obyčejného uživatele určitě potěší.

Výše zmíněné je také odpovědí na otázku, zda-li někdy dojde k odstranění Sense z HTC telefonů. Podle mě to není ani žádoucí, ani zrovna jednoduché. Sense totiž není nějaká obyčejná aplikace, jejíž .apk soubor by stačilo smazat. Je to komplexní framework, který je v základním Androidu hluboce zakořeněný. Laicky řečeno, v takovém stavu v jakém je Android od HTC, by bez Sense nefungoval. A myslím si, že se z finančního hlediska rozhodně nevyplatí ani vydávat odlišné verze systému bez Sense, což je navrhováno na různých fórech jako řešení. To je docela fajn myšlenka, jenže počet lidí, co by tuto verzi využili, by byl prostě příliš malý na to, aby se HTC vyplatilo investovat do jejího vývoje.

Sám mám svůj telefon na půli cesty. Mám ROM založenou na Sense, ale její spouštěč mám nahrazený jiným a přesto mi určité výhody Sense prostředí zůstávají. A pokud někdo z geeků, kteří po odstranění Sense především volají, s ním má problém tak přece není veliký problém provést root a nahrát jiný systém. Ano, může se tam objevit problém s případnou reklamací, ale jde to. A ostatních 90% běžných lidí bude ve výsledku rádo, že Sense ve svém telefonu má.

9 KOMENTÁŘE

 1. Problém není s tím, že to prostředí existuje. To prostředí nabízí spoustu výhod. Vzhled se líbí snad každému a některé widgety jsou opravdu supr. Problém je s vyladěním toho prostředí, pozdější aktualizace stability, apod. Díky tomu prostředí strašně zpomaluje systém, především kvůli tomu taky vznikají alternativní ROMky. Nejlépe to bylo vidět na WM. Například HTC Touch Diamond, kde Sense bylo. Nejlepší ROMku, pro ten telefon vyladil nějaký kluk, který ji potom poskytl jako RÓMku Eržiku. Ve finále teda musel někdo jiný ze své vlastní iniciativy vylaďovat systém firmě, která na to kašlala a do dnes kašle.

 2. Sense má hlavně úžasně propracovaný systém propojení jednotlivých balíků, nejlepší správu kontaktů a nejlepší dialer, který jsem zatím našel. Prostředí jako takové vypínám a nahrazuju Go Launcher EX, ale když jsem jednu dobu měl CM7 a musel mít prakticky na všechno aplikace, byl to „každý pes jiná ves“, neladilo to, nespolupracovalo to a celkově to nebylo ono. Jo, systém byl o něco málo rychlejší, ale zase kdybych to chtěl, koupím si NExuse a ne HTC, že.
  Docela bych i nesouhlasil s úvodem, že na to spousta lidí nadává. Nadává jen pár křiklounů, co mají pure Android a závidí nám třeba ten dialer. Najít kontakt na pure Androidu, to je totiž věc 😉 (I když mám pocit, že v nejnovějších verzích už konečně dialpad umí vyhledávat přes T9, nejsem si jistý)

 3. Prave zanoreni sense do systemu je problem, u ostatnich vyrobcu zahodite jejich launcher a je klid, tady je zalezly a musi se delat kompletni vymena systemu, plus to zanoreni zpusobuje vetsi problemy nez uzitek – je moc komplexni, tezko se udrzuje optimalizovany kod, protoze to kopiruji do dalsich verzi systemu a jen opravuji co tam nefunguje, na prepsani s novyma vymozenostma API noveho systemu neni cas, stejne jen portace Sense zabere kupu casu a zdrzuje aktualizace, pak stejne vyjde najevo ze je zbytecne narocne na vykon a portovat nejde. Ano vyrobci se chteli odlisit, ale jak sam Google ted dava najevo u Androidu by na to meli zapomenout, nebylo by krasne kdyby vic telefonu melo zarucene aktualizace vanila Androidu primo od Googlu + vyrobce? K aplikacim – Android je zalozeny na mysleni linuxu, zakladni funkce a kupa malich aplikaci, kdy si uzivatel sam muze vybrat kterou aplikaci na danou funkci vyuzije a ten programek tu funkci umi dobre. Tj pokud uzivatel neco potrebuje, naistaluje si to… kolikrat uz jste slyseli „jak se zbavim predinstalovanych aplikaci“ ?

 4. Sense mám rád. Měl jsem HTC a teď mám Nexus S a prostě to není ono. Přijde mi ten Android takový holý a spoustu věcí musím řešit dodatečnýma aplikacema, které Sense už v sobě má. A ve výsledku to stejně není tak efektivní jako Sense.

  Sense zpomaluje telefon? Možná trochu, ale když si koupíte Nexus s čistým Androidem, stejně tam musíme spoustu aplikací doinstalovat a ve výsledku je to stejné, protože čím víc aplikací, tím víc je systém zahlcen a už nepracuje tak rychle.

  Samozřejmě je to každého názor, ale já mám Sense rád a teď už vím, že přístě si zase koupím HTC.

 5. máte si koupit třeba samsung s nějákým ohlodaným Touchwuz a je po problému, jestli vás ke koupi htc nevede sense pak teda nechápu co ?

  • Adame-je preci jedno ze nechapes, ale proste HTC se mnoha lidem vcetne me proste libi a je to treba pro me telefon s libivym designem. Mel jsem uz Androidi telefony od LG i Samsungu, ale i kdyz je design HTC „odporne stejny“ 🙂 – u me vitezi. Je to proste „HTC“…

 6. Používám různá PDA od HTC s prostředím SENSE již poměrně dlouhou dobu. Vyzkoušel jsem všechny možné i nemožné launchery, které by SENSE nahradily, ale vždy jsem se vrátil zpět k SENSE.

  Přesto všechno bych přivítal větší možnosti nastavení (počet řádků a sloupců, úpravu velikosti widgetů, přejmenování zobrazovaných názvů souborů, přidání dalšího okna, atd. Snad se dočkáme v další verzi.

 7. Já si HTC EVO3D koupil kvůli hw a ceně . sense mě tam doslova **** . je to nehorázně náročný a ubohý nastavení…. používám GO EX laucher.. tam si nastavím jak chci cokolik.. od skrývání ikon,notifikační lišty, přes složky v menu .. nastavení mřížky, velikost ikon a hlavně přuzpůsobení menu aplikací ! horizontálně, vertikálně rychlost efekty.. sense at jde někam

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here