Komentář: Poslední bitva HTC

13

Nad taiwanskou centrálou kdysi vedoucí značky smartphonového světa s třemi písmeny ve znaku se stahují mračna. Ředitel Peter Chou spojil svůj pracovní osud s úspěchem nedávno oznámeného modelu HTC One, který se stal symbolem jednoho z posledních pokusů firmy znovu dobýt své místo mezi největšími producenty telefonů s Androidem. Je otázkou, jestli to není bitva spíše předem prohraná.

htc

Na začátku to vypadalo slibně. Recenzenti nové vlajkové lodi HTC (nutno dodat že na základě předprodukčních vzorků) udělovali hodnocení oscilující kolem osmi bodů z deseti a akcionáři spolu s fanoušky společnosti mohli začít doufat. Pak ale přišla rána, která může HTC stát vše. Došlo k oznámení, že One bude dostupné kvůli dodávkám dílů až po Samsungu Galaxy S4.

Tato sama osobě velmi špatná zpráva má dvě roviny. Tou první logicky je to, že lidé, kteří co nejrychleji touží po co nejlepším novém telefonu, dají přednost nové Galaxy, kvůli čemuž může HTC přijít o těžko odhadnutelné množství zákazníků. Tím druhým poselství, které oznámení skýtá, je ale to, že HTC se možná dostalo na druhou kolej u dodavatelů součástek, což může být velký problém. Proslýchá se totiž, že zpoždění HTC One působí fotoaparát, který je šitý na míru právě jemu – a pokud dají dodavatelé optické techniky přednost jiným výrobcům, má HTC zaděláno na problém. Signál, který to do okolí vyšle, není dobrý.

HTC se potácí v problémech už dlouho. Před rokem jsem zde vyjmenovával kotvy, které firmu tehdy táhly dolů. Z nich se sice řadu podařilo vytáhnout zpátky do lodi (především v designu se udělal kus práce), ale ta nejdůležitější zůstává – HTC se nedaří své produkty prodat lidem. Z posledního počínání firmy je patrná snaha o penetraci high-endového trhu, která se ale tváří v tvář Samsungu nedaří. Sensation, Evo 3D, One X. A teď možná One. To je seznam telefonů, které se nepodařilo protlačit pod hradbou marketingu Samsungu dostatečnému počtu zákazníků.

Pokud se ani One nebude dařit, můžeme se s touhle firmou, minimálně tak, jak ji známe, rozloučit. Pokud v takovém případě nedojde k akvizici, čekají akcionáře HTC neklidné doby. Neustávající propad akcií může pak zachránit jen zásadní změna firemní strategie a jasná vize, která s novým ředitelem přijít nemusí. Pokud se tak opravdu stane a změna se nepodaří, HTC může brzy skončit spolu se svými telefony v křemíkovém nebi. A to by byla škoda, protože představa, že v top třídě androidích smartphonů budou jen plastové přístroje, není zrovna veselá.

Zdroj: The Guardian, Bloomberg, Android Headlines

13 KOMENTÁŘE

 1. obávám se že je prohráno

  rozměry 5 palcového telefonu s obrovskými okraji a pouze 4,7 palcovým displejem, absence prostředního dotykového tlačítka, absence paměťových karet, nemožnost výměny baterie

  to jsou důvoy proč většina lidí zvolí galaxy s 4

  marketing za to nemůže. prostě nedokážou vyrobit zařízení bez chyb

  htc butterfly by se dařilo mnohem lépe a měl by víc šancí

 2. Já bych si ho koupil, ale kdyby byl k dostání nyní, největší chyba je že bude k dostání až v době kdy si lidi koupí S4 takhle by mohli vytěžit z těch lidí co se nemohou dočkat a nechtějí čekat. Toto nakonec rozhodlo že si nakonec koupím S4 když musím čekat.

 3. S názorem naprosto souhlasím, nechápu jejich systém označování telefonů ( například Serii One, která je pojmenována naprosto nelogicky) o designu se nemá smysl vůbec bavit už pár let stejný, nezajímavý, nudný … a Sence? znám 2 typy lidí, jedni ho milují, druzí nenávidí, já patřím k té druhé, opět designově hrozné, do android UI nezapadající a jěště k tomu nenažrané … Jeden z nejlepších designů má Sony 😉 a UI .. to možná taky 😉

  • Asi jste si nevšiml poslední věty: „ A to by byla škoda, protože představa, že v top třídě androidích smartphonů budou jen plastové přístroje, není zrovna veselá.“ HTC One mi přijde (až na Sense) jako skvělý telefon a HTC zotavení přeju. Jen se to podle mě spíš nepodaří.

 4. Tak HTC One určite nebude neskoršie na trhu ako SGS4, do veľkých a dôležitých štátoch ako Amerika, Anglicko, Nemecko a Taiwan príde už tento mesiac, v Amerike sa začína už od zajtra predávať. A aj tak si myslím, že Apple začne finančne podporovať HTC keďže sám nedokáže poraziť Samsung a na Android poli bude musieť mu niekto konkurovať.

 5. obávám se, že v závěru autor přehání, že na trhu budou jen plasťáky………jsou další výrobci – Sony, Huawei, kteří jsou schopni samsung zašlapat do země, jenom chtít. A je to otázka času. Ale je tady na místě otázka – nedostala redakce od samsungu všimné za to, že budou pomlouvat HTC ,? protože samsung na Sony či Huawei prostě nemaj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here