Komentář: iOS a Android – v high-endu začíná být klidno

0

apple

Období prvního vzdoru

Za největší hrozbu systému Android je považováno konkurenční řešení od Applu v podobě rodiny telefonů iPhone, které pohání iOS. Často se hovoří dokonce o válce. Jenže ono to nebude tak horké. V segmentu high-endových telefonů je to souboj, který v současné situaci těžko získá vítěze.

Před pár lety byla doba jiná. I top telefony s Androidem se nacházely o několik tisíc korun pod prodejní cenou tehdejších iPhonů a to, co u zákazníků zásadním způsobem rozhodovalo, byla cena. Nemá smysl si nic nalhávat, Android uspěl především díky tomu, že výrobci dokázali uspokojit poptávku po dotykových smartphonech nové generace za cenu nižší, než za kterou byla nabízena konkurenční řešení. A to neplatilo jen pro spousty telefonů nižších tříd, ale i ty z nejvyšších. Pro řadu lidí byl cenový rozdíl mezi Galaxy SII a iPhone v té době velmi důležitým faktorem, který Androidu nahrál v tomhle segmentu hodně.

Klid zbraní

Téměř v půlce roku 2013 je ale situace jiná. Zatímco o dominanci Androidu v levnějších telefonech není pochyb a jeho postavení jen tak něco neohrozí, na poli přístrojů pro nejnáročnější se leccos změnilo. Především se cenové hladiny srovnaly. Pokud se dnes podíváme na prodejní ceny nejnovějších telefonů řady Galaxy, HTC One a iPhonu, dobereme se velmi podobných čísel. To naznačuje několik věcí. Za prvé považují svoje telefony výrobci za tak dobré, že už nemusí s Applem vést válku pouze cenou. A pravděpodobně se změnily i preference zákazníků, kteří jsou ochotni i za Android zaplatit prémiovou cenu.

Pokud jsou high-endové smartphony poháněné Androidem co se týče ceny srovnatelné s iOS, její vliv na rozhodování se změnil. Ubylo uživatelů, které je potřeba přesvědčit a trh se stává více rozděleným – uzamčeným v jednotlivých platformách, jejichž poměry se až tak nemění. Stále se sice vede bitva o nerozhodnuté zákazníky či lidi jdoucí si pořídit svůj první smartphone. Situace, kdy si tehdy nový Android musel ostře vyříznout svou část grafu na úkor Applu, je ta tam. Válka pokračuje pomalejším a méně vyhroceným tempem – na harddisky s agresivními spoty Samsungu, které se strefují do uživatelů iPhonu, se už usazuje prach. Vody může ještě nějakým zázrakem rozvířit Windows Phone, ale étos nelítostného boje o přežití je pryč. Nacházíme se v období pokojnější koexistence.

Rozkol v týmu

Diametrálně jiné to ale je, pokud se zaměříme pouze a jen na telefony s Androidem. Monolit jednoho operačního systému stojícímu proti iOS se tříští. Velké množství výrobců různých kvalit, velikostí i vizí. Telefony plastové, hliníkové, sázící na jméno značky či ty, které se snaží upoutat vzhledem. A nad tím vším stojí Google, který vše zastřešuje. Válka o dominanci na trhu s Androidem samotným stále probíhá. Ale to už je na jiný článek.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here