Komentář: Co týden 7. – 13.5.2012 dal

0

Vítejte v nové pravidelné rubrice našeho serveru, která je rubrikou čistě publicistickou. Článek ze série bude vycházet každé pondělí a bude komentovaným přehledem pěti subjektivně nejzajímavějších novinek ze světa Androidu.

Komentovat novinky pro vás bude Ondřej Trhoň.

6.5. a 9.5. – Flipboard pro Galaxy S III, extrahovaný .apk soubor

Po příchodu Instagramu už mi zbývala jen jedna aplikace, kterou jsem Applistům záviděl – Flipboard. Dlouho hledám nějakou pěknou čtečku novinek, která by byla jednoduchá a hezká a právě ve Flipboard jsem choval naději, že by tyto mé požadavky mohl splnit. Nestalo se tak, aplikace si neporadí s českými znaky, nefunguje jako klasická RSS čtečka a když na to přijde, není ani příliš hezká. Takové Feedly je podle mně mnohem lepší, i když má taky svoje mouchy. Samozřejmě chápu, že jde prozatím o prémiovou aplikaci původně zamýšlenou pro majitele jednoho typu telefonu, ale doufám, že až se jednou dostane do Google Play pro všechny, bude vylepšena. Současný stav ideální není.

7.5. – Gingerbread vede, Ice Cream Sandwich v menšině

Z grafů vyplývá samozřejmě to, na co jsem upozorňoval v několika svých článcích a na co spadává většina kritiky mířené na Android – aktualizace našeho oblíbeného mobilního OS jsou ostudně zanedbávané. Vždyť i poměrně postarší verze 2.3 Gingerbread má 64%, což není mnoho. U ICS je naopak situace pochopitelná, protože jeho masovější distribuce mezi majitele androidích telefonů začala relativně nedávno a nestihl se tak rozšířit.

7.5. – Samsung prudce roste, HTC stagnuje a Nokia se propadá

Sázka Samsungu, původně společnosti vyrábějící čistě spotřební elektroniku, na kartu honosící se obrázkem zeleného robota v mobilním telefonu se vyplatila. Obrovský růst 267% i prosté pozorování značek chytrých telefonů v okolí dává tušit, že tohle se Samsungu prostě povedlo. Galaxy řada se velmi úspěšnými modely S a S II se stala pro mnoho lidí synonymem chytrého telefonu. Zafungovala přece jen větší reklamní masáž ze strany Samsungu a věhlasnost značky, která poslala konkurenty z řad HTC a dalších značek na vedlejší linku se skřípavými kolejemi.

Zajímavá je situace okolo Windows Phone. I přes evidentní kvalitu onoho systému a jeho velkého chválení jedním známým odpůrcem všeho nemicrosoftího je vidět, že sázka Nokie na nový systém Redmondského giganta se zatím nevyplácí. Proč? Můžeme se jen dohadovat. Nešťastné je i možná spojení názvu operačního systému s Windows – celé to přeci jen příliš připomíná nenáviděné Windows Mobile. V Lumii 800 problém příliš nevidím, jedná se o kvalitní high-endový telefon s dobře nastavenou cenou. Jenže co nejvíce táhne mobilní trh? Telefony střední třídy. Zde Nokie nabízí Lumii sedmistovku, která je na to, co umí, pro řadu lidí příliš drahá a ve srovnání s Androidem příliš omezená.

9.5. – Nové verze Instagramu s tilt-shiftem

Už je to přes měsíc, co se androidová verze Instagramu těší nevoli z řad iOS, v tomto týdnu do ní navíc byla implementována očekávaná funkce tilt-shift, nebo-li lakonicky řečeno rozmazání okrajů fotky. Etablování Instagramu na půdě androidu proběhlo hladce, největší překážkou pro jeho rozšíření tak tvoří nesmyslné podmínky českých operátorů – u textově založených sociálních sítí typu Twitter, nebo Facebook ještě lze s balíčky obsahujícími 150 MB dat vyjít, pokud ale chcete Instagram skutečně aktivně používat, máte problém. Nahrání fotky, stáhnutí fotek sledovaných uživatelů, to všechno zvyšuje objem přenesených dat velice rychle.

12.5. – Machinarium českého studia Amanita Design pro tablety s Androidem

Amanita Design se v průběhu let stalo velmi významným studiem na poli české vývojářské scény. Po řadě hříček (nejznámější z nich jsou oba Samorosty) uchvátilo kouzelnou adventurou Machinarium celou nezávislou scénu. Krásná grafika, kouzelné charaktery a skvělá atmosféra vynesli jeho autorům mnoho ocenění (za všechny jmenujme jednu z IGF 2009 – Excellence in Visual Art Award). Logicky se tedy začalo hledat, jak dostat Machinarium ještě k většímu počtu potenciálních zákazníků, a správně padla volba na přenosná zařízení. Po iOS verzi se nám do Google Play konečně dostává i varianta pro tablety s Androidem. Na iPadu se Machinarium hrálo výborně, patrně to tak bude i s verzí pro naše placky obsahující zeleného robůtka. A podle prvních ohlasů to tak i skutečně je.

Nyní jste na konci prvního článku nové rubriky Co týden dal. Pevně doufám, že se vám líbí jak nápad, tak forma. A rozhodně děkuji za přečtení.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here