Klesající koruna skokové zdražení mobilů nezpůsobí

0

graf_market

S koupí nového smartphounu nemusíte spěchat. Navzdory obecnému zdražování spotřební elektroniky, které je způsobeno oslabující korunou, se mobilní telefony zatím dál drží své cenové hladiny. Podle expertů ke skokovému zdražení v nejbližší době nedojde, zvyšování cen bude spíše pozvolné. Ačkoli koruna od poloviny loňského roku oslabila vůči dolaru o zhruba 20 %, vysoká konkurence, skladové zásoby a poptávka po novinkách zpomalí zdražování mobilních telefonů oproti jiné elektronice. Úplně se jim ale nevyhne.

Jedním z důvodů, proč zdražení mobilních telefonů přijde pomaleji než u jiného elektronického zboží, jsou skladové zásoby větších společností.

„Zdražování se bude nevyhnutelně týkat veškeré elektroniky, tedy i mobilních telefonů. Vzhledem k našim skladovým zásobám v této oblasti si však můžeme dovolit ceny mobilů zatím podržet na původní hladině.“ PR manažerka Alza.cz Šárka Jakoubková

Dalším důvodem, proč mobilní telefony nezdražují tak rychle jako jiná spotřební elektronika, je i příchod napjatě očekávaných novinek na trh. Nové vlajkové lodě světových společností pak starší modely vytlačí na levnější kolej, a to je příležitost pro kupce, kteří si nejnovější prototypy odpustí.

Na nízké ceny mobilních telefonů oproti jiné elektronice mají také citelnější vliv ekonomická hlediska. Podle analytika Miroslava Nováka, působícího ve společnosti Akcenta, jsou mobilní telefony a elektronika obecně zbožím, kde technologický pokrok výrazně předbíhá cenu. Výsledkem je pak permanentně trvající deflace segmentu, která je podle Miroslava Nováka ovlivněna dvěma faktory. Za prvé právě rychlým rozvojem a za druhé vysoce konkurenčním prostředím. „Výraznější zdražení si prodejci prostě nemohou dovolit.

V letošním roce tedy zdražení elektroniky, potažmo právě mobilních telefonů nečekám,“ odhaduje Novák a doplňuje: „Ačkoli je cena elekroniky do určité míry odvislá od kurzu koruny k americké měně.“ Ten od poloviny roku 2014 klesl již o zhruba 20 %.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here