Klávesnice Minuum – a pak že na klávesnici již nejde nic revolučního vymyslet

3

minuum_1

Myslíte si, že se na klasické softwarové klávesnici už nedá vymyslet nic nového, a že vrcholem její evoluce je chytrá predikce odhadující slova z pouhého přejíždění nad jednotlivými písmeny, jako například u Swype nebo SlideIT? Tak v tom případě by Vás mohla zaujmout nová klávesnice Minuum, kterou začátkem minulého týdne představili mladí startupisté z kanadského Toronta.

Minuum zaujme hned na první pohled. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních klávesnic, a to už jak hardwarových tak softwarových, totiž nemá klasické tři nebo čtyři řady znaků, ale všechny je zobrazuje v jedné, byť trochu vyšší, řádce. Ta navíc není uspořádaná podle nějakého nového rozvržení, které by se musel uživatel nově učit, ale vychází z klasického QWERTY návrhu, jen spláclého do jedné kontinuální řádky písmen, ve které je vždy písmeno z horní řady, střední, dolní, horní, a tak dále.

Hlavní síla klávesnice pak tkví v predikci, která zvládne odhadovat slova jen z klikání na přibližnou pozici daného písmena na oné jedné řádce. Díky tomu lze teoreticky psát výrazně svižněji než na klasické klávesnici. Není se totiž třeba strefovat do správného řádku, ale vzhledem k tomu že jsou všechna písmena v řadě jedné, jen do jakoby sloupce, tedy pozice písmena na ose x.

Jednořádkovost s sebou mimo rychlosti přináší nejméně další dvě, rozhodně neopomenutelné, výhody. Klávesnice předně zabírá výrazně méně místa na výšku. Obzvláště na širokoúhlých tabletech tak neubírá místo obsahu, kvůli čemuž ji, na rozdíl od těch klasických, není třeba neustále skrývat.

Druhá výhoda je pak univerzálnost. Vzhledem k tomu, že klávesnice nevyžaduje dvourozměrný vstup, tedy souřadnice x a y, ale pouze x, tak ji lze ovládat v podstatě čímkoliv, třeba i posuvným odporem, herním ovladačem nebo akcelerometrem.

I přesto, že je technologie již hotová, tak projekt stále není u konce. Aktuálně probíhá skrze server indiegogo jeho financování. Přibližně za měsíc po dovybrání peněz, tedy v půlce května by mělo dojít k soukromému vydání klávesnice pro Android určenému těm, kteří projekt finančně podpořili. Přibližně v prvním čtvrtletí roku 2014 by pak měla vyjít klávesnice pro všechny na Androidu. Současně s tím by se mělo objevit také první SDK pro iOS a případné verze pro další platformy.

http://www.youtube.com/watch?v=lzYCZm-ces0

Zdroj: indiegogo via apolice

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here