Když byly mobilní telefony v plenkách část I

1

Ne každý z nás byl na světě,když proběhla revoluce ohledně mobilních telefonů v 80. a 90. letech minulého století a nejspíš ani ti, kteří tuto dobu pamatují, si ani moc neuvědomovali velikost nastávající změny. S dostatkem času se hardware technologické špičky může vyvinout v neočekávané vyhlídky a poskytovat funkce, které nebyly v prvních konceptech vůbec uvažovány. Odklonění se od původních plánů a dodání prostoru inovaci spojené s orientací na zákazníka je jedním z pilířů úspěšných mobilních telefonů, zejména těch chytrých.

To, co začalo jako zařízení, které nám umožnilo komunikovat na dlouhé vzdálenosti a navíc v pohybu se společně s tímto základním faktem dále rozvíjelo v oblasti designu, hardwaru, nyní i aplikací. Počáteční funkce, a to volání stále zůstala. Pokud Vás někdy zajímalo, jak asi vypadal ,,prapředchůdce“ Vašeho chytrého miláčka, dostali jste se ke správnému článku. Podívejme se na první výtvory největších světových firem produkujících telefony. V dnešní části se podíváme na prvních pět z nich.

1

1) Motorola

Věděli jste, že úplně prvním mobilním telefonem byla Motorola? Model DynaTAC 8000x se objevil na trhu v roce 1984, ale prototypy a jeho první verze spatřily světlo světa už o deset let dříve. Nemusíme vysvětlovat, proč se mu přezdívá ,,mobilní cihla“ dodnes. Vtipy stranou. Ať už dnes DynaTAC 8000x vypadá, jak chce, ve své době byl velice revoluční. Motorola po jeho uvedení na trh těžila z prvotních úspěchů i nadále v podobě dalších modelů (naštěstí zmenšujících své rozměry) pod jménem DynaTAC až do roku 1994. Pokud jste byli před třiceti lety šťastnými majiteli tohoto zařízení, mohli jste za cenu $4,000 přístroj využívat na až 30 minut volání a 8 hodin v pohotovostním režimu. Cihlička byla schopna pobrat 30 kontaktů a byla vybavena LED displejem. A že prý je iPhone drahý. 😀

2 3

 

2) Nokia

Nokia, jakou jsme znali, už vlastně dnes neexistuje, přestože je její čestné místo v začátcích průmyslu mobilních telefonů nezpochybnitelné. Prvním modelem z dílen Nokia se stal Mobira Senator, který využíval analogovou sít první generace (1G). Koupit jste si jej mohli od roku 1982. Narozdíl od DynaTACu sice nevíme o žádné přezdívce, se svými 9.8 kily však vážil více než bowlingová koule. Tento macek byl přesto mobilní a také komerčně dostupný. Dovedete si představit, že byste sebou dnes tahali desetikilový telefon? Určitě byste ušetřili za posilovnu.

4

3) Samsung

Prvním mobilním telefonem dnešního giganta Samsung se stal přístroj SH-100, který se dostal na severokorejský trh v roce 1988, tři roky po neúspěšném modelu SC-1000. Ten byl však mobilní pouze částečně, protože byl navržen pro provoz v autě. Samotný SH-100 na tom nebyl v prodejích o nic lépe. Prodalo se ho pouhých 1000-2000 kusů. To bylo však v té době dost na to, aby Samsung pokračoval v investicích v této sféře. Vždyť se jednalo pořád o zcela novou technologii. Podívejte se na pradědečka dnešního Galaxy Note 4.

5

4) Sony

Dopídit se po prapředchůdci dnešních telefonů Sony není vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dnešní dceřiná společnost Sony Mobile produkující modely typu Xperia vlastně v době prvních modelů Sony ani neexistovala. Když si však zjistíte něco o Sony Electronics, narazíte i na vůbec první mobilní telefon Sony, a to Sony CM-H333. Sice bohužel nevíme nic o ceně tehdejší ceně na trhu, přesto můžeme říct, že se dal sehnat od roku 1992, což také vysvětluje jeho už daleko menší rozměry než u Motoroly nebo Nokie.

7 6

5) LG

Ze všech nejznámějších mobilních telefonů bylo nejtěžší najít prvnho zástupce právě u společnosti LG. Problém byl podobný jako u Sony. Společnost LG Electronics poskytující dnes například model G3 se ještě před dvěma dekádami vůbec neorientovala na telefony. V roce 1996 spatřil světlo světa telefon LDP-200, který spadal pod značku tehdejší LG Information and Communication, zkráceně LGIC. Dnes byste se s ním asi svým známým nechlubili.

8

 

To byla první půlka úplně prvních mobilních telefonů na světě. Zítra si představíme první telefony největších společností, jejichž kořeny však nesahají až do tak dávné doby jako dnešní jmenované. Můžete se těšit na HTC, Apple, Xiaomi, …

zdroj: http://www.phonearena.com

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here