Každé páté zařízení s Androidem čelí malware útokům

1

Každé páté zařízení s Androidem čelilo nejméně jednou útoku malwarem. Data vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a INTERPOLu za období od srpna 2013 do července 2014. Nejrozšířenějšími utoky jsou tkz. SMS trojské koně, které zasílají prémiové (a tudíž vysoce zpoplatněné) zprávy bez vědomí uživatele. Zde doporučujeme si zablokovat volání a SMS na tyto linky u svého operátora. 

pocet utoku

Množství malwaru začalo v poslední době prudce narůstat. Celkem narazilo ve sledovaném období na škodlivý software milion uživatelů mobilních zařízení, tedy asi pětina z celkového testovaného počtu. Na čele žebříčku zemí, odkud uživatelé pochází malware nejčastěji jsou Rusko, Indie, Kazachstán, Vietnam, Ukrajina a Německo. V regionu střední a východní Evropy pak Ukrajina (44 %), Polsko (23 %), Turecko (11 %), Rumunsko (8 %) a Řecko (7 %). Česko je s 2 % až deváté.

Lidé v nejpostiženějších zemích často platí za obsah a online služby pomocí SMS. To je pro kybernetické zločince lákavý způsob, jak rychle útok zpeněžit – s využitím online služeb snadno a anonymně převedou peníze z předplacených mobilních účtů na bankovní účty třetích stran.

podil malwarenejaktivnejsi mobilni mallware

SMS „trojany“ se na veškerém mobilním malwaru pro Androidy podílejí 57,08 % (v regionu střední a východní Evropy 52 %). Druhým největším nebezpečím jsou nástroje RiskTool s 21,52 % (regionálně 32 %). Ty sice mohou být legitimními programy, ale jsou snadno zneužity ke škodlivým účelům (zasílání placených SMS, přeposílání dat o poloze apod.). Aplikace s agresivní inzercí (tzv. AdWare, tedy vyskakovací okna, upozornění na lištách apod.) jsou na třetím místě se 7,37 % (regionálně 6 %).

Nejlepší ochranou potí těmto útokům je blokace odchozích volání na barevné(drahé) linky u operátora a instalace antivirové aplikace.

Zdroj: tisková zpráva

1 komentář

  1. Nejlepší ochranou je se podívat na práva při instalaci, která aplikace má oprávnění odesílat sms nebo volat a případně ji vůbec neinstalovat. To samé sledování polohy. Adware není nebezpečný, buď ho kvůli aplikaci vydržím nebo aplikaci zakážu přístup na web pokud to lze případně odinstaluji úplně a je pokoj. Přes prohlížeče žádné nebezpečí pokud vím zatím nehrozí takže k čemu antivir. Možná pro ty, co si to nedovedou nebo nechtějí hlídat sami v oprávnění při instalaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here