Japonsko se dočká skutečně rychlého internetu v mobilu

1

To, o čem se nám může jenom zdát, se stává v Japonsku skutečností. Naši operátoři se chvástají zaváděním LTE sítě, ke které se jinde než ve velkých městech nepřipojíte, kdežto v Japonsku potvrdil místní úřad pro komunikace možnost užití sítí LTE-Advance.

GTI01

O testu nové sítě se mluví již od začátku loňského roku.  Pro první testování postavila společnost SoftBank Mobile sít v Tokiu v části Ginza, sousedství Ikebukuro. Tato oblast byla zvolena pro svou hustou zástavbu a užití převážně jako pěší zóny, kde se tedy pohybuje velké množství uživatelů s mobilním telefonem v ruce.

Zprovoznění sítě po předchozím testování nyní schválil NHK (Nippon Hōsō Kyōkai), který je oficiálně prezentován pod anglickým názvem Japan Broadcasting Corporation. Jedná se o obdobu ČTÚ svého druhu. Skutečnou snahu o zavedení však podpořilo i japonské ministerstvo vnitra, pod které NHK spadá. Všechny čtyři společnosti poskytující mobilní služby – E. Mobile, NTT DoCoMo, KDDI (AU) a SoftBank – by měly být do projektu zapojeny.

Mělo by se jednat o skutečnou 4G síť, která by se rychlostí měla vyrovnat optickým kabelům. Její nasazení je plánováno v omezené míře již na letošní léto. Do roku 2020, kdy se budou v Japonsku konat olympijské hry, má být síť rozšířena na co největší území. Z hlediska rozvoje komunikační infrastruktury je to podle zainteresovaných autorit priorita číslo jedna. Do mobilních telefonů se totiž nepřesouvá jen zvuk, ale i obraz a ten by měl být dostupný ve vysoké kvalitě bez prodlev.

Nabízí se otázka, proč je vlastně tolik rozruchu kolem sítě v Japonsku, která nás teoreticky příliš neovlivní. Odpověď je prostá. V testech v reálném prostředí se podařilo na mobilním zařízení (jednalo se o počítač s anténou upravenou tak, aby se nejvíce odpovídal možnostem telefonu) dosáhnout rychlosti 400 Mbps v nejhůře pokryté oblasti a až 700 Mbps v dobře pokryté oblasti. Teoretická rychlost v reálném prostředí je však až 1Gbps, pokud by byla užita kombinace dvou technologií, mezi kterými se v současné době uvažuje.

Jak rychle bude síť uvedena do provozu plošně je zatím nejisté. Pravda je taková, že při pohledu na zmíněná čísla člověku na náladě nepřidá, když se nemůže v některých větších městech u nás připojit ani k síti 3G.

Zdroj: GgsokuItpro.nikkeibp.co, Nhk.or

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here