Jaká je výrobní cena Samsungu Galaxy S4?

4

Samsung Galaxy S4 komponenty

Analytická společnost IHS rozebrala Samsung Galaxy S4 a podle použitých komponentů se pokusila stanovit, kolik výrobce utratí za výrobu smartphonu.

Bylo zjištěno, že hardware ve vlajkové lodi korejského výrobce stály 237 dolarů, v přepočtu 4 700 Kč. Cena 16GB verze na českém trhu přitom dosahuje hranice až 17 000 Kč, což je o zhruba 260 % více. Nesmíme však zapomenout, že jde jen o cenu komponent, ke které musíme přičíst částku za vývoj hardwaru i softwaru, logistiku, marketing, marži prodejce, DPH aj. Rozhodně tedy nemůžeme říct, že má Samsung z prodeje smartphonu tak vysoký zisk, jak se může na první pohled zdát.

Výrobní cenu Samsungu Galaxy S4 můžeme srovnat s jinými špičkovými přístroji. Například s iPhonem 5, jehož výrobní náklady byly stejnou analytickou společností stanoveny na 205 dolarů (4 070 Kč). Výrobní cena Nokie Lumie 900 je obdobná jako u iPhonu, konkrétně 209 dolarů (4 150 Kč). Zajímavé je také zjištění, že komponenty pro Samsung Galaxy Note 10.1 sice stály 270 dolarů, tedy více než u Galaxy S4, ale přesto se tablet prodával za cenu o několik tisíc korun levnější.

Analytici z IHS měli k dispozici Samsung Galaxy S4 vybavený čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 600, jehož cena je 20 dolarů. Na některých trzích však korejský výrobce prodává smartphone s osmijádrem Exynos 5 Octa vlastní výroby, které údajně stojí 28 dolarů. Verze se Snapdragonem navíc obsahuje dedikovaný obrazový procesor od Fujitsu, který stojí 1,5 dolaru. U druhé verze Galaxy S4 zvládne všechny výpočty samotný Exynos 5, proto není dodatečný obrazový procesor potřeba.

Více než samotný procesor stojí také 16GB flash paměť, jejíž cena byla stanovena na 28 dolarů. Největší položkou v seznamu komponentů je však displej spolu s dotykovou vrstvou a odolným krycím sklem Gorilla Glass, který stojí 75 dolarů. Analytici si také všimli, že zatímco ostatní výrobci používají především komponenty od subdodavatelů, Samsung využil v Galaxy S4 obrovské množsví součástek vlastní výroby.

zdroj: AllThingsD, obrázek: iFixit

 

4 KOMENTÁŘE

 1. nj. marže 72%. jen se ukazuje, kolik v těch mobilech topíme za prachy a to nadáváme na mobilní operátory, který mají marži jen 50% 🙂

 2. Když si musíme uvědomit, že se k té ceně musí příst náklady na logistiku, vývoj atd., tak jaký má podobný článek a počty smysl? Mimochodem dost podstatnou část z toho dělá ještě DPH. Je to stejný jako články o maržích operátorů. Ale chápu, že úkolem novinářů je rozesírat společnost podobnými pitomostmi. Jděte do ….

  • Předpokládám, že jste si článek nepřečetl nebo jste jen záměrně vytrhl jednu část z kontextu. Nikde nikoho nehaním, že prodává své výrobky za příliš vysokou částku. Naopak.

   A jaký má takový článek smysl?

   1) Je podle mě docela zajímavé to srovnání ostatními výrobci, tj. za kolik se SGS4 vyrábí ve srovnání s jinými zařízením.

   2) Článek obsahuje také další informace, konkrétně cenu některých součástek, porovnání obou verzí SGS4 a informaci, jak velké množství součástek si Samsung vyrobí sám.

   Samozřejmě ne vždy se trefíme všem čtenářům do vkusu, takže vám doporučuji podívat se na naše jiné články, třeba vás zaujme něco jiného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here