Jak se bude Nokia živit bez mobilních telefonů?

2

Nokia-Banner

Zde naleznete vysvětlení, pokud jste si snad nedávné zprávy o Microsoftu skupujícím Nokii špatně vyložili. Microsoft nekoupil celou společnost Nokia, pouze její nejviditelnější části – hlavně mobilní telefony. Nokii stále zbyly tři obrovské zdroje příjmu, které bude finská společnost využívat. Možná nebude tak velká, ale určitě bude alespoň v několika následujících měsících výnosnějším byznysem.

První pilíř

Mapy, mapy, mapy. Jeden z nejsilnějších produktů. Na rozdíl od podnikání s mobilními telefony, si Nokia mapy drží pevně v rukou. Bing vyhledávač od Microsoft tedy bude stále muset platit za licenci. Mnoho dalších aplikací také. (například Auto – systém GPS map zabudovaný ve vozidlech)

Druhý pilíř

Další možnost obchodu nabízí Nokii její „portfolio“ patentů, který obsahuje okolo 16 000 různých položek. Někteří analytici tvrdí, že má hodnotu až 3 miliardy euro. (více než 70 miliard Kč) Společnost v současné době poskytuje licence k užívání patentů více než čtyřiceti firmám. A o mnoho patentů by se mohla soudit i se společnostmi jako je BlackBerry nebo HTC.

Třetí pilíř

Velkou příležitostí je také NSN. (Nokia siemens network; v roce 2020 by mimo jiné měla zajišťovat mnohonásobně rychlejší přenos dat) Finský podnik v červenci oznámil, že plánuje skoupit až padesát procent podílu společnosti Siemens. Samotné podnikání NSN prodejem části společnosti Nokia nijak narušeno nebylo, dle vyjádření NSN CEO Rajeeva Surioho.

 

„Nová Nokia“ bude možná menší společnosti, ale nemůžeme tvrdit, že by ztratila svůj potenciál. Nyní se může jako menší a mnohem stabilnější společnost pokusit napravit své chyby z minulosti – kdy se rozhodla nevyrábět chytré telefony –  a pokusit se začít tam, kde před několika lety skončila.

Zdroje: venturebeat.com

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here