Intel zveřejnil pre-alfa verzi Androidu 4.2.2 s možností dualbootu vedle klasických Windows

0

01

I přestože linuxové jádro, nad kterým je Android vystavěný, samozřejmě integruje podporu pro ARMové i x86 Intel procesory, tak přeci jen nejde jednoduše vzít zdrojové kódy z AOSP, zkompilovat je bez jakýchkoliv změn pro x86 a počítat s tím, že poběží na jakémkoliv zařízení s Intel procesorem.

Se svým vstupem na mobilní trh se nicméně sama americká firma zapojila do Android open source projektu a v rámci Android on Intel architecture začala pracovat na vlastní větvi upravené pro chod na x86 procesorech. A právě z ní pochází aktuálně nejnovější pre-alfa verze postavená na Androidu 4.2.2 Jelly Bean.

A proč o ní vlastně píšeme? Inu, oproti starším verzím totiž nabízí poměrně převratné novinky. Předně je postavena na nejnovější aktuálně dostupné verzi Androidu 4.2.2, dále pak běží na novém linuxovém jádře verze 3.8.0 a aby toho nebylo úplně málo, tak namísto starého Biosu používá k zavedení novější UEFI. Částečně díky tomu je také nově implicitně podporován dualboot s klasickými, plnohodnotnými Windows 8, včetně možnosti zmenšit aktuální oddíl s nainstalovanými Windows 8 a vměstnat vedle nich Android.

Nová verze je prozatím v pre-alfa fázi a může tak obsahovat i poměrně kritické chyby. Navíc nemusí obsahovat všechny potřebné drivery a na mnoha hardwarových sestavách může být naprosto nepoužitelná.

Na druhou stranu jde alespoň podle mého skromného názoru díky oficiální podpoře dualbootu a dotažení nejnovější verze Androdu o poměrně důležitý krok v zprovoznění plnohodnotného Androidu na x86 tabletech, noteboocích a velkých počítačích.

Zdroj: 01.org (stránky projektu) via aauthority

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here