Intel, Qualcomm a MediaTek představily nové čtyřjádrové procesory

2

chip

Na právě probíhajícím veletrhu Computex 2013 v Taipei představili tři významní výrobci své čtyřjádrové mobilní procesory. Intel se pochlubil čipem Intel Atom Bay Trail, který využívá mikroarchitekturu Silvermont vyrobenou 22nm procesem. Qualcomm představil novou verzi Snapdagonu 400 s integrovaným LTE a pozadu nezůstal ani MediaTek, který novinářům ukázal procesor MT8125 určený pro levnější tablety.

 

Intel

Nová řada procesorů Intel Atom na platformě Bay Trail bude patřit ke špičce mezi mobilními čipy. Intel využil novou mikroarchitekturu Silvermont a díky 22nm výrobě by měl procesor nabídnout trojnásobné zvýšení výkonu a pětinásobné snížení spotřeby ve srovnání s aktuálním Atomy.

Na platformě Bay Trail v budoucnu vzniknou až osmijádrové procesory, první představený čip však bude čtyřjádrový. Podle výrobce nebude mít procesor problém s dekódováním 4K videí ani hraním náročných 3D her. V SoC (system on chip) bude integrovaný také LTE modul pro rychlé internetové připojení.

Intel Atom Bay Trail je určen pro tablety a levné desktopy s operačním systémem Android nebo Windows 8. Prvním zařízeníms tímto čipemby měla být kombinace ultrabooku a tabletu, která bude údajně představena během letošních Vánoc. Pro smartphony bude určena platforma Merrifield, která taktéž využívá 22nm výrobní proces.

Qualcomm

Qualcomm se na letošním Computexu pochlubil novou verzí čtyřjádrového Snapdragonu 400 s modelovým označením 8926. Čip je tvořen jádry ARM Cortex A7 taktovanými na 1,2 GHz, grafickým čipem Adreno 305 a podporuje DC-HSPA+ (42 Mbps) i LTE (150 Mbps). Snapdragon 400 se tedy stane jedním z nejlevnějších čipů s integrovaným LTE modulem na trhu.

Nechybí ani možnost integrace Wi-Fi (Qualcomm Vive), Bluetooth, FM rádia a NFC. Výrobce chystá také referenční verzi procesoru, která bude určena pro výrobce smartphonů a tabletů. V prvních zařízení, konkrétně ve smartphonech střední třídy, by se nová verze Snapdragonu 400 měla objevit ve třetím čtvrtletí letošního roku.

MediaTek

MediaTek ukázal nový procesor MT8125, který obsahuje čtyři jádra Cortex A7 taktovaná až na 1,5 GHz a grafický čip PowerVR Series 5XT. Čip umožňuje jednoduchou integraci HSPA+, EDGE, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS a FM rádia. MediaTek MT8125 podporuje displeje s rozlišením až 1920 x 1200 pixelů, přehrávání Full HD videí a 13mpx fotoaparáty.

Procesor je určen pro levnější tablety s Androidem. Svůj zájem už údajně projevilo například Lenovo, kdy se však setkáme s prvním zařízením vybaveným čtyřjádrem MediaTek MT8125, zatím nevíme.

zdroj: Intel, Qualcomm, DigiTimes

2 KOMENTÁŘE

  1. „..kdy se však setkáme s prvním zařízením vybaveným čtyřjádrem MediaTek MT8125, zatím nevíme.“

    Ale víte, má jej Acer Iconia Tab A1-810 a ten je již v prodeji. Gpu čip je PowerVR SGX 544MP2 🙂

    • Dobrý den, Vámi zmíněný tablet obsahuje procesor s architekturou Cortex A9, přičemž nová verze je postavena na Cortex A7. Mají tedy společný pouze název 😉 a tím pádem se liší i GPU čip 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here