Androidmarket.cz

Instalace tabletu Nexus 7 do auta (software)

Minulý týden jsem si ukázali, jak je možné zabudovat tablet do automobilu, dnes si můžete přečíst článek ve kterém se dozvíte, jak je vhodné upravit tablet po softwarové stránce. Aby Vám mohl nabídnout pohodlné ovládání funkcí i za jízdy.

V tabletu, který se stal nedílnou součástí mého auta, není původní ROMka, protože tato není příliš vhodná pro provoz v autě. Pro nahrání jiné ROMky je třeba tablet nejprve rootnout.  Po tom, co se povede tablet rootnout, tak zbývá jen nahrát alternativní ROMku. Pro tablet jsem si nakonec vybral AutoDroid, což je ROMka vycházející ze SlimKatu dále upravená pro použití v autě.

Protože Nexus 7 (2012), který jsem použil v autě nemá 3G modul, ale jen Wi-Fi, tak jsem použil verzi označenou jako Grouper version, pokud by někdo chtěl použít tablet s 3G modulem, tak by musel zvolit Tilapia version.

V době instalace tabletu do Swiftu byla poslední dostupná verze AutoDroidu označená číslem 1.2. Odkaz na stažení lze najít na výše odkazových vláknech na xda-developers.com, v mém případě to byla verze Grouper. AutoDroid nemá v sobě integrované Google Apps, proto je třeba současně se samotnou ROMkou nainstalovat i gapps, které si můžete pro AutoDroid v1.2 stáhnout ze www.slimroms.net. Osobně jsem si vybral mini gapps.

Protože zabudování tabletu do Swiftu, alespoň v mém případě, znepřístupní tlačítko on/off, tak byla provedena ještě menší úprava v ROMce, tak aby se dal tablet zapnout bez přístupu k tomuto tlačítku. Tablet se po této úpravě zapne pokaždé, když na svém vstupu zaregistruje napájení.

K této úpravě jsem využil Nexus Root Toolkit , kde jsem si přes Advanced utilities >> Launch otevřel doplňkové okno NRT a tady přes tlačítko Reboot bootloader restartoval tablet do bootloaderu, poté spustil přes tlačítko Manual Input >> Launch CMD Prompt příkazový řádek a zadal:

fastboot oem off-mode-charge 0

Pokud bych se chtěl této úpravy zbavit, tak by mělo stačit ve zvoleném příkazu nahradit 0 číslem 1.

Mezi největší výhodu AutoDroidu patří integrovaný správce napájení. Ten umožňuje uspat tablet do stavu, kdy má minimální odběr. Ze spánku lze pak tablet dostat do provozuschopného stavu za cca 5 sekund. Mě se tablet takto uspí pokaždé, když přestane detekovat napájení, či-li když vypnu klíček od zapalování v autě. Ve spánkovém režimu by tablet při plně nabité baterii vydržel cca 30 dní. Tato vlastnost je označena jako Fixed Installation Mode. Správce napájení má i další vychytávky, kupříkladu umožňuje přidat si vlastní animaci při uspávání nebo bootování tabletu. Animace si nemusíte vytvářet sami, ale můžete si stáhnout už dopředu vytvořené. Odkaz na stažení najdete zde. Já nakonec využil „pouze“ animaci pro uspání tabletu, jak můžete vidět na videu.

Další vítanou vlastností je Fastcharge in Host mode, což je velmi rychlé nabíjení tabletu přes OTG kabel. Více je popsáno na oficiálním vlákně fóra pro AutoDroid na xda-developers.com, na které jsem už dříve odkazoval.

V AutoDroidu si můžete jednoduše přidat tlačítka do navigační lišty, kromě standardních tlačítek to mohou být třeba předchozí skladba, play/pause, následující skladba, hlasitost- a hlasitost+.

 

Níže si můžete porovnat naběhnutí tabletu při úplném vypnutí, rozdíl oproti probuzení je dost markantní.

Přikládám ještě malou ukázku přesnosti GPS. Ta je podle mě pro navigaci v autě více než dostatečná.

No a teď malá ukázka asi toho nejčastějšího pro co tablet v autě využívám. Hudba z Google Play a navigaceWaze. Protože je Waze on-line navigace a já mám tablet pouze s Wi-Fi, tak data dostávám do tabletu přes Wi-Fi hotspot z telefonu.

A nakonec video s malou prohlídkou programů v tabletu a základní funkčnost AutoDroidu.

Oproti minulému týdnu jsem trochu pozměnil domovskou obrazovku tabletu. Po usilovném hledání jsem našel fórum, kde se tvůrce velmi vkusně upravené domovské obrazovky podělil o své know how. Odkaz najdete na www.mp3car.com.

Já osobně se moc nekamarádím s Photoshopem, takže jsem si poskytnutá data převedl do vrstev a s těmi dál pracoval v GIMPu.

Pokud by měl někdo zájem o pozadí upravené pro Nexus 7 (2012) s rozlišením 1280×800, tak jej dávám k dispozici:

K tomu, aby jste měli kompletní informace, tak bych měl ještě uvést, že jsem použil Nova Launcher, u kterého jsem v Nova nastavení >> Plocha >> Mřížka plochy nastavil u řádků hodnotu na 5, u sloupců hodnotu na 12 a zakliknul jsem volbu Umísťování podle jemnější mřížky. Díky tomuto bylo možné umístit ikony do mřížky tak, jak je vidět na horním obrázku. Ikony byly do plochy umístěny jako widgety programu Desktop VisualizeR.

Problémy, které se prozatím vyskytli s instalací tabletu do auta:

Za tento článek patří poděkování fanouškovi Androidu Aleši Černému, pro kterého Microsoft a Apple jsou sprostá slova.