Illumination Bar – notifikace pro Xperie NXT

3

První telefony od Sony, tzv. NXT Xperie (konkrétně Sony Xperia U, P a nejvyšší zástupce S) mají jeden společný prvek, a to průhlednou lištu ve spodní části telefonu. Jde o velice povedený nápad, kterým se Sony podařilo odlišit od konkurence.

V dnešní době, plné placek s velkým displejem se i malý pokus o změnu cení. V průhledné liště jsou navíc umístěny piktogramy příznačné pro ovládání Androidu, celé to pak působí velmi futuristickým dojmem.

Nejslabší zástupce (Sony Xperia U) má dokonce i možnost prosvětlovat tento pruh vícero barvami, nabízí velké množství barevných LED diod, což působí efektně (zvláště pak měnící se barvy při změně schéma). Zbylé dvě NXT Xperie mají podsvícení této lišty klasické, bílé.

Bohužel, ač se jedná o povedený designový pokus, žádné další využití tato lišta od výrobce nenabízí. Což je škoda. Mnoho uživatelů volalo po větší využitelnosti. Například jako notifikační centrum. Uběhl nějaký čas a sen se stal skutečností.

Co je zač  a pro koho je určená?

Aplikace je sice už nějaký ten pátek na Google Play, ale ne všichni majitelé NXT Xperií o ní vědí. Hodnocení aplikace je velice slušné, komentáře hovoří samy za sebe. Uživatelé dostaly, co chtěly.

Velikost aplikace je 94 kb, je to spíše taková jednoduchá textová ulitka, která ale poskytuje nepřeberné množství možností jak průhledný proužek přizpůsobit. Aplikace je zdarma, což mnohé také jistě potěší.

Kompatibilita je pro všechny NXT Xperie s průhledým pruhem (U,P,S), ale samozřejmě se k nim může přidat časem i další. Největší využití bude u Sony Xperie U, je to z důvodu, že jako jediná disponuje velkým barevným rozsahem LED diod prosvětlující pruh.

Začínáme

Po nainstalování aplikace je nutné nastavit, jaký telefon máte, podle toho se nabídka mírně změní. Zvolíme tedy hned první položkou je ,,General Settings“ kde pod položkou ,,Select Device“ zvolíme typ Xperie. Další položka (Led Brightness) je pro nastavení jasu svítivosti (pro spořivé jedince, kteří chrání svoji baterku). Další položka (Notification Timeout) je pro nastavení doby upozornění, po kterou bude telefon v případě příchozí události svítit/pulsovat.

I další možnosti v hlavním menu jsou velmi podrobné. Je možnost si nastavit i čas, po který telefon žádné příchozí notifikace hlásit nebude (například noční hodiny, kdy by akorát zbytečně vybíjel baterii).

Další možnosti jsou už se týkají samotných notifikací. Poslední aktualizace aplikace velmi rozšířila aplikace, se kterými Illumination Bar spolupracuje. Od základních jako je SMS a nepřijatý hovor tak nalezneme například upozornění na příchozí email, událost v kalendáři, Google+, Google Talk, Twitter a další. Další skvělou novinkou oproti předchozí verzi je možnost si přidat z nainstalovaných aplikací tu svoji.

Pro přiblížení si tedy vyberu například SMS notifikace. Po kliknutí se dostaneme do textového menu, kde máme možnost uzpůsobit hlášení notifikací. První možností – Enable – zapneme notifikaci.

Hned druhá možnost je, že po odemknutí displeje telefon přestane příchozí notifikaci (v tomto případě SMS) hlásit. Color je nabídka čistě pro Xperii U, kde máte možnost nastavit si přesně jakou barvou chcete příchozí událost indikovat. Pro Xperie P a U je tato možnost z již jmenovaného důvodu zablokovaná. Blink rate je rokliknutelná nabídka, kde naleznete, v jakém intervalu má pruhl blikat/pulsovat. Na výběr máte 5 možností od ,,stále zapnuto“ po ,,extra pomalé pulsování“ po 2 sekundách. Z nabídky si jistě vybere každý.

Nastat mohou i nepříjemnosti

Nevýhod aplikace opravdu moc není. Pro mě žádný není, pro hodně uživatelů však bude největší problém čerpání baterie. Baterie osazená v Xperiích U, P a S nedosahuje takových výsleků, aby se mohlo ještě plýtvat. Pro uživatele, jako například já, kteří mají mobil téměř neustále poblíž zásuvky to však problém není. Na delší cestu, kdy potřebujete telefon udržet ,,živý“ doporučuji tuto ulitku na čas vypnout.

Najdou se však i problémy, nedodělky. Problém nastane, jak Vás možná už napadlo, při vícero upozorněních/notifikacích naráz. Pokud tedy máte nastavené upozornění na SMS, GMail, GTalk atd, a naráz Vám přijde z každé aplikace upozornění, notifikace se začnou navzájem rušit a telefon se chová nekorektně. Problém je hlavně u majitelů Xperie U, kdy se do všeho přidávají ještě barvy, pak je zmatek na světě. Doporučuji tedy nechat jeden styl upozornění pro vše, ač je to v rozporu s názorem, že je aplikace pro uživatelova přání velmi přívětivá.

Tento problém se jistě podaří v brzké době odstranit, v mém případě však nadále přetrvává (i po aktualizaci). Na obranu aplikace – konečný důsledek – tedy upozornění na notifikace – to stejně nijak neovlivní, a než aby jste si pamatovali co jste čemu přiřazovali, prostě jen rozsvítíte displej.

Závěr

Aplikace si mě získala, notifikace jsou nyní mnohem jasnější a příjemnější než v případě standardní malé LED diody u mé Xperie S.

Aplikace je rozhodně velmi dobře použitelná a uživatelsky přívětivá. S podivem je, že to Sony nedokázalo samo od začátku. Aplikace je zadarmo, nic tedy nebrání tomu začít stahovat.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here