HTC na licenčních poplatcích platí Applu údajně mezi 6 až 8 dolary za zařízení

0

Ačkoliv v původní zprávě o překvapivé mimosoudní dohodě Applu a HTC nepadlo o licenčních poplatcích ani slovo, tak bylo v podstatě jisté, že platit bude spíše HTC Applu. Otázkou tak spíše zůstávalo, jak hodně.

Pokud totiž zabrousíme do historie sporů Applu se Samsungem, tak narazíme na nabídku vzájemného licencování, která zahrnovala poplatky pohybující se mezi 20 a 35 dolary za každé zařízení.

Podle analytika společnosti Shaw Wu, Sterna Agee, je naštěstí  dohoda mezi Applem a HTC mírnější. Podle jeho zdrojů by mělo HTC konkrétně z každého telefonu prodaného v roce 2013 zaplatit mezi 6 a 8 dolary, tedy přibližně 140 korun. Vezmeme-li v úvahu prognózy prodejů HTC na příští rok, tak by měl tchajwanský gigant kalifornské společnosti celkově zaplatit mezi 80 a 280 miliony amerických dolarů.

Celkově se dá tedy říci, že na rozdíl od dřívější nabídky, kterou učinil Apple Samsungu, je aktuální smlouva s HTC na první pohled v mezích normy a neměla by citelně zvýšit cenu pro koncového zákazníka.

I se ale nedá říci, že by neměla potenciál HTC uškodit. Již ve 4. čtvrtletí letošního roku by totiž firma měla podle prognóz dosáhnout historicky nejnizších marží – 1%, při kterých i 8 dolarů na každém zařízení dokáže nadělat divy. Na druhou stranu zas ušetří za právníky a nebude muset řešit žabomyší války o slide-to-unlock, takže z toho nakonec přeci jen možná vytěží.

Zdroj: CNet, pha

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here