Google ve sporu s Oracle vyhrál, podle soudu neporušuje žádné jeho patenty

3

Jedna velká etapa patentových sporů týkajících se mobilního operačního systému Android je dnešním dnem za námi. Spor mezi Googlem a Oraclem týkající se porušení k Javě se vztahujících patentů se totiž po dlouhých měsících projednávání dočkal konečného verdiktu. Google je v plném rozsahu nevinný.

Oracle tak nebyla uznána ani jedna z osmi stížností na porušení dvojice patentů ( RE38,104 a 6,061,520) vztahujících se k fungování virtuálního stroje Dalvik VM, konkrétně k alokaci polí a referencím uvnitř interpretovaného kódu.

Google tak vyhrál pravděpodobně poslední bitvu, jejíž prohra by mu mohla výrazně uškodit. V případě opačného rozhodnutí by totiž musel platit poměrně výrazné odškodné Oracle, podle různých odhadů pohybující se okolo hladiny 1 miliardy dolarů.

Ve věci Google versus Oracle tak již zůstává pouze vyřešení problému, zda je možno chránit strukturu (konkrétně Javového) API copyrightem. Případná prohra v tomto bodě by však Googlu již výrazně uškodit neměla, takže můžeme v podstatě říci, že má Google alespoň na chvíli vyhráno. Ohledně API se navíc předpokládá, že soud rozhodne ve prospěch Google a Oracle dostane pouze zákonné odškodné ve výši $150 000.

A co na to obě společnosti? Inu, Google se radoval a Oracle hrozil, že ještě není všem dnům konec:

Oracle presented overwhelming evidence at trial that Google knew it would fragment and damage Java. We plan to continue to defend and uphold Java’s core write once run anywhere principle and ensure it is protected for the nine million Java developers and the community that depend on Java compatibility.

Oracle předložil soudu nesporné důkazy, že Google úmyslně fragmentoval a poškodil Javu. Plánujeme pokračovat v obraně myšlenky, že jednou napsané jádro Javy by mělo fungovat všude a tím pádem i v ochraně 9 milionů javových vývojářů, kteří na javové kompatibilitě závisí.

Today’s jury verdict that Android does not infringe Oracle’s patents was a victory not just for Google but the entire Android ecosystem.

Dnešní rozhodnutí soudu, že Android neporušuje patenty Oracle je velké vítězství nejen pro Google, ale pro celý androidí ekosystém.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here