Google ve sporu s Oracle shledán vinným, Android porušuje práva týkající se Java API

5

Jak jistě mnozí z Vás dobře vědí, tak právě v dnešních dnech probíhá v USA dlouho očekávaný soudní spor mezi Oracle a Googlem týkající se porušení práv na Javu v Androidu. A dnešní den byl tím prvním, kdy padl alespoň nějaký verdikt.

Ačkoliv takřka ve všem zatím Google vyhrál, tak dal soud přeci jen v jedné věci Oracle za pravdu. Konkrétně Google v Androidu údajně porušil práva týkající se použití Java API. Laicky řečeno tedy soud uznal, že Google použil ve své implementaci Javy stejnou strukturu tříd, struktur a metod jako již dříve Oracle.

Zde je však nutno podotknout, že není zatím vyřešeno, zda mohou být práva na systém a hierarchii API vůbec vymáhána, a tedy jestli je porušení na ně vztahujících se práv vůbec právně postihnutelné.

Jak nakonec soud rozhodne a co z toho nakonec pro Google vyplyne se tak dozvíme až někdy později. Již nyní se však dá předpokládat spíše výhra Googlu. Ve věci kopírování API totiž již dříve Evropský soud rozhodl ve prospěch Google a případné označení struktury API jako chránitelé copyrightem by navíc znamenalo poměrně rozsáhlé potíže napříč softwarovým světem obecně.

Nicméně i pokud Google vyhraje toto kolo, tak za sebou celou válku mít nebude. Ve hře totiž stále leží ještě patentové spory, které by mohly být pro Oracle podstatně lukrativnější.

zdroj: groklaw via lupa.cz

 

 

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here