Google upravil podmínky používání Android SDK, aby zamezil potencionální fragmentaci

6

Spolu s pirátstvím je jedním z nejčastějších argumentů mobilních vývojářů, proč nepíší aplikace pro Andriod, jeho softwarová a hardwarová fragmentace. Zatímco s tou druhou se nic moc dělat nedá, tak ta první alespoň částečně řešitelná je.

A ačkoliv z velké části závisí přímo na výrobcích daného hardwaru, tak nad ní určitou moc má i androidí otec – Google. A právě ten si tuto moc naštěstí uvědomil a začal v rámci svých kompetencí alespoň trochu jednat.

Konkrétně upravil podmínky používání Android SDK, do kterých připsal klauzuli o tom, že vývojář nesmí přímo ani nepřímo způsobovat fragmentaci Androida. Konkrétně je tam uveden příklad s distribucí nebo propagací softwaru vycházejícího z Android SDK.

You agree that you will not take any actions that may cause or result in the fragmentation of Android, including but not limited to distributing, participating in the creation of, or promoting in any way a software development kit derived from the SDK.

Souhlasíte s tím, že nepodniknete žádné akce, které by mohli způsobit nebo vyústit ve fragmentaci Androidu, včetně, ale ne pouze, vytváření nebo sdílení softwaru odvozeného softwaru z SDK. – Podmínky používání SDK sekce 3.4

Ačkoliv se může zdát, že jde jen o malou drobnůstku, která stejně nakonec nic nezmění, tak by tato drobná změna mohla mít poměrně veliký dopad. Nejenže totiž ukazuje odhodlání Google něco s fragmentací dělat, přeci jen změnit pravidla poprvé od roku 2009 něco znamená, ale také efektivně ztěžuje výrobu derivátů Androidu.

Zdroj: cnet via talk

6 KOMENTÁŘE

 1. Jako vývojář ani můj kámoš dlouholetý androidí vývojář si přesně nedokážeme vyložit o jaké fragmentaci mluvíme.

  Pokud, ale jde o to, že app od Samsungu je třeba jen pro Samsung telefony, tak je to trochu blbost, ne?

  • Jak to chapu ja, tak to omezuje vyrobu derivatu ktere se vyrazne lisi od AOSP, tj treba ten Android v lyzarskych brylich, kde neni nikde ani poznat ze je to Android, nebo Kindle fire, silne upravena verze bez marketu… To je muj odhad – neudelat nic silne se lisiciho, co udela dalsi samostatnou vetev

   • Ano, ale IMHO nejde o upravování celého AOSP jako takového, ale pouze jeho SDK.

    Tj. každý si pořád může přepsat zdrojáky Androida, ale už k nim nesmí vydat SDKčko postavené na tom od Googlu. (může si napsat vlastní, ale na to většina lidí/menších společností nemá kapacity)

 2. Také nechápu, co tím chtějí říct. Že Android už nemůže kdokoli upravit a vydat upravenou verzi? Tedy z klasického Open Source modelu typu GPL, Apache apod. se stala licence typu „můžete se koukat do zdrojáků, ale upravovat jej (čím vzknikají další větve) může pouze Google? Resp. možná můžete ještě poslat Googlu patch, který Google možná přijde, možná ne?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here