Google ukázal první Glass aplikace a potvrdil násady na dioptrické brýle

0

Greg_Glass_frames

Z v USA právě probíhajícího festivalu SXSW, plného neobvyklé hudby, filmů a interaktivních technologií, jsme měli tu čest již některé zajímavé produkty, jako například mluvící boty, vidět. Včera na něm nicméně bylo představeno něco možná ještě zajímavějšího, a sice grafické prostředí a první aplikace pro chytré brýle Google Glass.

V rámci přednášky Timothyho Jordana došlo konktrétně k promítnutí na plátno toho, co se uživateli chytrých brýlí běžně zobrazuje v pravém horním rohu, tedy v poloprůhledném holografickém displeji. Konečně se tak na veřejnost dostalo, jak se vlastně přesně chytré brýle ovládají.

Základem pro valnou většinu činností jsou hlasové příkazy. Ty slouží zejména k ovládání hlavní Google aplikace, která poměrně blízce připomíná lehce upravenou verzi Google Now.  Nabízí tedy jak klasické vyhledávání s mírně upraveným výstupem do chytrých kartiček, ale také vykonání základních pokynů jako pošli email, pořiď fotografii a tak podobně.

K jemnějšímu ovládání se pak používá malý touchpad integrovaný do obroučky. Ten hraje prim hlavně při listování tak zvanou timelinou. Ta je, zjednodušeně řečeno, takovým launcherem brýlí, který obsahuje list za sebou poskládaných kartičkových výsledků z výše zmíněné hlavní aplikace, která je ve vlstně vždy umístěná na jeho začátku. Jakákoliv hlubší interakce pak probíhá právě na jednotlivých kartách.

Reálné používání tedy vypadá přibližně následovně. Pokud uživatel například před několika desítkami minut vyfotil pomocí hlasového příkazu „Ok Glass take a picture“ pořídil fotografii a nyní chce jí nadílet, tak jednoduše párkrát přejede po touchpadu doleva, čímž odlistuje z vyhledávací aplikace a případně přejede i pár posledních výsledků hlasových příkazů nebo vyhledávání, až na onu fotografii. Na její kartě pak klikne na touchpad, čímž zobrazí menu, a dalšími několika kliknutími ji nasdílí.

Mimo toho byl na přednášce zmíněn také princip, jak budou na brýlích fungovat komplexnější aplikace, jako například k úpravě obrázků sloužící Skitch. Ty, poměrně logicky, nebudou na brýlích běžet v plnohodnotné verzi. Namísto toho budou fungovat pouze jako pojítko se sesterskou aplikací nainstalovanou na chytrém telefonu nebo tabletu. V případě, že se tedy uživatel rozhodne brýlemi právě pořízenou fotografii upravit ve Skitchi, tak fotografii Skitch v brýlích nezačne upravovat, ale vezme ji a pošle do uživatelova tabletu nebo telefonu.

A aby toho nebylo málo, tak se také objevily nové informace také o použitelnost Glasses s klasickými dioptrickými brýlemi – konkrétně o verzi, která půjde nasadit na libovolné obroučky. Kvůli určitým technickým problémům nebude nasazovací verze dostupná v rámci nedávno oznámeného testování. Ke konci roku, kdy by se měly brýle dostat do běžného prodeje, by ale již k dispozici být měla.

http://www.youtube.com/watch?v=oM2dhmU7hW8

http://www.youtube.com/watch?v=mWAVR6J_OMo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here