Google: spor o doménu googleplay.com

5

Google narazil na první překážku v jeho novém projektu Google Play. Problémem je právě doména googleplay.com, kterou si zaregistroval v červnu 2010 nic netušící zákazník Kristoffer Kullengren. I když v tomto případě by se mohlo jednat spíše o spekulanta, který měl velmi dobrý odhad a pořádnou dávku štěstí.

Avšak Google není jedna ze společností, které by byly ochotny smlouvat. Ovšem aby nemusel platit obrovskou sumu za doménu, musí prokázat, že ji životně potřebuje. Požádal tedy o pomoc neziskovou organizaci ICANN, která dohlíží na správu a přidělování doménových jmen. Organizace může zpochybnit přechozí registraci domény, avšak musí být splněny tyto pravidla.

1) Název domény je buďto identický nebo zaměnitelný s registrovanou ochrannou známkou.

2) Žadatel o registraci nesmí svým jednáním poškodit podobně pojmenovaný subjekt.

3) Žadatel o registraci zaregistroval doménu v „dobré víře“.

První dvě pravidla si Google obhájil. Avšak třetí pravidlo je sporné, neboť  frázi  „v dobré víře“ si může každý vyložit, jak uzná za vhodné.  Vlastní-li někdo světovou značku a ochrannou známku, pak mu podle amerických zákonů náleží vše, co takovou značku obsahuje. Google by mohl jednoduše tvrdit, že konkurence hodlá na doméně googleplay.com vybudovat projekt, jenž by měl Google ohrozit. V takovém případě by měl vítězství skoro jisté.

Google se momentálně nachází v takové situaci, kdy stačí, aby prokázal, že doména googleplay.com přímo ohrožuje jeho podnikání a klame potenciální zákazníky. Je téměř jisté, že Google spor vyhraje. Jeho síla a hlavně nezaměnitelná značka, tedy slovo „Google“ nemá více významů a tak v podstatě není o čem jednat. Podle amerických zákonů je spravedlnost na straně Googlu. Pokud by se situace vyvíjela špatně, mohl by ještě žalovat Kristoffera Kullengrena za poškozování dobrého jména firmy.

Zdroj: androidpolice.com

5 KOMENTÁŘE

  1. Přijde mi to jako trošku jako zbytečnost. Kdyby chtěl Google trošku zafrajeřit a zadělat si svým způsobem na dobrou reklamu, kde by se Google zatvářil jako vstřícný obchodník k lidem, majiteli domény by představil solidní nabídku – takovou, která by se ze strany majitele nedala odmítnou a bylo by po starostech. Na druhou stranu, kde kdo by pak asi chtěl podobným způsobem zneužít ne jednu doménu.

  2. Já se zase divím, že Vám vůbec prošla doména AndroidMarket.cz a že ji Google po Vás nechtěl. Protože tady by to bylo jasné! :o)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here