Google se v Evropě zřejmě dočká žaloby, Android je dle konkurence trojským koněm

10

eu_brusel

Pokud jsou USA obecně vnímány jako země, byť mnohdy absurdních, tak přeci ten většinou technologiím věnujícím se patentových sporů, tak Evropa, potažmo Evropská unie, je pak synonymem pro, taktéž mnohdy absurdní, z monopolu obviňující a další stylem podobně žaloby.

Příkladem za všechny může být například řada, hlavně v poslední době již opravdu absurdních, sporů proti Microsoftu, týkajících se internetového prohlížeče Internet Explorer. Nyní se k němu ovšem připojí jeden nový, na první pohled snad ještě šílenější proti Googlu, potažmo Androidu.

Podnět k prozkoumání podezření z nekalé soutěže Evropské komisi konkrétně předala skupina společností zahrnující například Oracle, Microsoft, Nokie a další. Hlavním argumentem, na kterém je stížnost postavena, je teze, že Google zneužívá Androidu jako trojského koně s jehož pomocí protežuje vlastní služby na naprosté většině dnešních chytrých mobilních telefonů.

Google používá vlastní operační systém Androidjako trojského koně s cílem zmást partnery, monopolizovat trh a získat kontrolu nad daty uživatelů.“

Jako příklad uvádí: „Pokud výrobce mobilů využije Android, tak po něm bude Google chtít, aby jeho služby, kupříkladu YouTube, umístil na lepší pozice na domovské stránce a tím je zvýhodnil oproti případné konkurenci.“

Na první pohled se tak může zdát, že jde o naprosto absurdní obvinění, které musí být logicky okamžitě smeteno ze stolu. Opak je však pravdou. V podstatě na základě stejné logiky totiž, jak jsem již uvedl v úvodu, dostal od stejného úřadu pokutu Microsoft. Stejně jako Google s Androidem, i Microsoft byl nařčen a následně potrestán za to, že ve svém vlastním produktu, který mohl každý dobrovolně používat, zvýhodňoval své další služby. Naposled v roce 2012 pak platil i přesto, že onen produkt, který měl protežovat, Internet Explorer, již dávno nepatřil k monopolům.

Nutno připomenout, že nejde o první souboj Evropské komise s Googlem, nezávisle na tomto případu probíhá také dvouletý spor o zneužívání majoritního postavení na trhu internetového hledání.

Zdroj: NY Times

10 KOMENTÁŘE

 1. Neměly by teda zažalovat výrobce, že pomáhají tenhle „vir“ šířit? 😀 Mimochodem – myslím to samozřejmě v žertu. To že EU donutila Microsoft svým způsobem stáhnout IE je absurdní, na druhou stranu to zahýbalo s klidnou vodou v oblasti prohlížečů a nastal souboj prohlížečů.

 2. Tak jestli se nepletu, tak výrobci telefonů/tabletů Googlu platí za to, že tam tyto aplikace (Google Play a ostatní aplikace Googlu) budou…ne? Neznačkové tablety s androidem zas bývaly většinou naprosto bez těchto aplikací…a byly úplně k ničemu. Ale nějak ta Nokie vydělávat musí 🙂

   • Za android googlu neplati, ale za google play uz ano, co ja vim. A je docela pravdepodobne, jak jsem pochopil z clanku, ze pokud predinstaluji i dalsi sluzby od googlu, tak za google play plati mene. Samozrejme, ze vyrobce muze mit android uplne zdarma, ale nesmi tam dat oficialne google play (mozna nesmi byt jako systemova aplikace?). A takove zarizeni pak nemusi mit podporu v google play a i kdyz si ho kazdy muze nainstalovat, tak treba nemuzete instalovat app z kompu ale jen z toho zarizeni.

    • Co jsem si pročítal různé zdroje, tak problém je asi následující.
     Výrobce může používat Android jak chce, pokud má ale zájem o Google Play, tak musí automaticky na zařízení nainstalovat i další Google služby (YT, Gmail,…), čímž je protežuje.

    • Výrobci neplatí za google play, přeci google stojí o to mít tyto aplikace na co nejvíce zařízení a peníze googlu plynou z reklam a z nákupů aplikací a jiného obsahu.

 3. no co si vybavuju, tak roli bude hrat vice faktoru. Nicméně tím zásadním z nich bude i to že za kopii windowsu si člověk platil (a nejde vubec o to jestli dobrovolne užívat nebo nedobrovolně jak je psano v clanku), a IE byl ve windowsech predinstalovaný, kdežto android je pro uživatele zdarma a chrom na vetsine zarízení predinstalovan není. Pokud bych si za androida musel platit, samo že bych nechtěl aby mi někdo na nějaké pozice nastavoval nějaké apk, ale jestliže to je free… není co řešit.

  • O to ani tak nejde. Žaloba stojí na této argumentaci:

   Výrobce může používat Android jak chce, pokud má ale zájem o Google Play, tak musí automaticky na zařízení nainstalovat i další Google služby (YT, Gmail,…), čímž je automaticky protežuje.

   A jelikož je Google Play ‚monopol‘, tak Google zneužívá své pozice a zvýhodňuje tak ostatní své služby.

 4. Tak tohle nechapu. Android je modularni system, resp. si ho upravis, jak potrebujes. A navic od verze tusim 4, nebo 4.1, lze program zablokovat na urovni systemu i bez rootu. A pokud se ten program nepusti a nepouzivas ho, zakaze se, tak nikde nebezi.
  A navic ten Android je zdarma, narozdil od woken.

 5. Příjde mi to tak logické, jako kdyby žalovali škodovku za to, že nutí používat v autě volant a poklice se znakem škodovky… nebo za „nucení“ používání originál rádia jak jsou dnes integrované při koupi auta. Ani nějak nechápu co tím myslím… když kouknu do svého telefonu tak mám seřazené menu v SGS2 jak chci nebo podle abecedy, nikdo mě nenutil dávat youtube na lepší pozici 😀 tak samo mě nikdo nenutí používat IE, který používám vyloženě jen ke stáhnutí jiného prohlížeče po nainstalování čistého windows…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here