Google se údajně snaží výrobce donutit používat novější verze Androidu

0

Zastaralá verze Androidu už při představení smartphonu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se zákazník mnohdy rozhodne pro konkurenční model nebo rovnou některé ze zařízení Nexus. Google by ovšem kvůli zákazníkům i vývojářům rád zajistil, aby smartphony a tablety běžely na co možná nejaktuálnější verzí Androidu. Podle uniklého dokumentu, který byl zveřejněn webem Android Police, našel americký gigant cestu, jak k tomu výrobce zařízení donutit.

Android je open-source systém, tudíž jej může každý výrobce používat zdarma a téměř bez omezení. Pokud však společnost chce ve svém zařízení používat Google Mobile Services (GMS), což je balíček zahrnující aplikace od Googlu, musí požádat o schválení samotný Google. Tento akt se většinou pojí také s nutností zaplatit licenční poplatek, o tom však až někdy jindy. Pro nás je totiž důležité pravidlo, které údajně vstoupilo v platnost 1. února 2014.

Právě od tohoto data přestal Google schvalovat Android 4.1 Jelly Bean i všechny starší verze systému.Pokud by tedy některý z výrobců chtěl představit smartphone s těmito verzemi Androidu, mohl by tak učinit jen bez Google Mobile Services, což běžně praktikují především méně známí čínští výrobci. Podobný osud by měl 24. dubna potkat Android 4.2 a poslední červencový den Google údajně ukončí schvalování Androidu 4.2.

tabulkagms

Termín zatím podle uniklé tabulky nebyl určen jen u nejnovější verze 4.4 KitKat, u které závisí na datu představení nástupce. Omezení by se nemělo týkat zařízení, pro které už byla jednou daná verze Androidu schválena. Toto opatření umožňuje výrobcům vydávat menší aktualizace opravující například bezpečnostní chyby.

Jak už bylo řečeno, pravidlo vstoupilo v platnost teprve na začátku února, takže si budeme muset ještě pár měsíců počkat, abychom viděli, jak výrazně ovlivní statistiku podílů jednotlivých verzí Androidu. V poslední době už jde o druhý větší krok Googlu, který ovlivnil výrobce smartphonů. Nedávno se na internet dostala informace, že se americkému gigantovi nelíbí nová verze uživatelské nadstavby TouchWiz, kterou Samsung používá u svých tabletů z řad Galaxy Tab Pro a Galaxy Note Pro.

zdroj: Android Police via Phone Arena

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here