Google prodal Motorolu Lenovu

0

Nedlouho poté co Google Motorolu koupil, ji zase rychle prodal. Cena, kterou Lenovo zaplatilo, byla poměrně vysoká, 2,91 miliard dolarů, na druhou stranu Motorola nebyla pro Google výdělečná tak, jak si přál.

google-motorola

Čínský výrobce mobilních telefonů tak získá nejen přístup na americký trh, ale také společnost s 2000 patentů a licencí, přičemž jejich majoritní část zůstane Googlu. Lenovo samozřejmě neprovede celou transakci naráz. Zaplatí 660 milionů dolarů v hotovosti, 750 milionů v akciích a zbylou 1,5 miliardu dolarů postupně v následujících třech letech.

Dalo by se očekávat, že Lenovo musí mít při takovéto transakci plán, co s nově nabytou společností udělá. Kupodivu podle výkonného ředitele Yanga Yuanqinga však Lenovo ještě efektivní plán nemá, přesto věří, že se mu díky spojení podaří prodat tento rok celosvětově 100 milionů smartphonů. Pro porovnání, za loňský rok to bylo 45 milionů, což byl 90% nárůst oproti roku předchozímu.

Proč Google koupil Motorolu?

Na první pohled největší paradox celého prodeje je prodejní cena, kterou Google musel zaplatit, když mobilní divizi Motoroly kupoval. Svůj účet ztenčil o 12,5 miliard dolarů. Již před začátkem této transakce však zdůraznil, že pro něj jsou nejdůležitější patenty, které má. Hlavní výhodou nabytí patentů měla být vyšší právní jistota při patentových sporech. Všeobecně však byla Motorola jako výrobce smartphonů čistě nákladová a nebylo užitečné ji dlouhodobě dotovat z ostatních zdrojů, než by se začala vyplácet.

Mohli jsme si všimnout, že Google poslední dobou začal investovat do různých odvětví, které se mobilních telefonů na první dojem netýkají . Právě pro jejich nákup a následný rozvoj nyní potřebuje kapitál, dotovat tedy odvětví, do kterého původně zcela mířit nechtěl, by bylo nyní zbytečné.

Phoneblocks a Project ARA

Někoho možná napadne, co bude s projektem ARA. Podle informací zveřejněných serverem The Verge se prodej netýká skupiny okolo projektu ARA  a Advanced Technologies. Místo toho, aby však pracovala skupina samostatně, se nyní přiřadí pod tým pracující na Androidu. Modulární telefon, který patří mezi nynější nejambicióznější projekty, tak stále bude vznikat pod společnou taktovkou Googlu a Phoneblocksu.

Zdroj: Theverge

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here