Uživatelská hodnocení jsou pro většinu uživatelů jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru nové aplikace v Google Play. O to větším problémem jsou ale falešná hodnocení, která někteří vývojáři aplikací stále častěji využívají. V minulosti jste možná zaznamenali případ nepravé verze Instagramu, která nejenže šířila malware, ale také po uživatelích požadovala pětihvězdičkové ohodnocení, díky čemuž získala během 24 hodin v Google Play přes 1 500 pozitivních recenzí. Ještě zajímavější je případ, kdy vývojář uživatelům platil 1,35 dolaru za pětihvězdičkové hodnocení své hry.
Google začal spolufinancovat projekt Chicagské univerzity v Illinois, který si klade za cíl vytvořit algoritmus odhalující podvodné recenze. Dle vyjádření výzkumníků jde o velmi obtížnou práci, jejíž prvním výsledkem je algoritmus s názvem GSRank. Ten nezjišťuje identitu uživatele, ale způsob, jakým jsou aplikace hodnoceny. GSRank využívá celou řadu indicií, pomocí kterých se snaží identifikovat falešné recenze: čas zveřejnění, podobnost, počet ostatních hodnotících a samozřejmě dobu mezi instalací a hodnocením, protože velmi rychle uveřejněná hodnocení jsou mnohem častěji podvodná.
Ačkoliv je algoritmus využitelný prakticky v jakémkoliv obchodu s aplikacemi, díky podpoře ze strany Googlu se s ním jistě setkáme právě v Google Play Store.
zdroj: pa