Google nebude využívat (některé) své patenty proti Open Source projektům

0

google new logo

I přestože ani Google není v oblasti patentů žádným neposkvrněným svatouškem, který by nikdy nikoho nezažaloval, to přeci jen vypadá, že to s nimi myslí o trochu rozumněji, než některé ostatní, na patenty všeho druhu také bohaté, firmy.

A aby to dokázal, tak tento týden představil novou iniciativu Open Patent Non-Assertion v rámci které se zavázal k plnění jednoho prostého pravidla. Určité, předem vybrané patenty, nikdy nepoužije proti žádným open source projektům za předpokladu, že na něj ony projekty sami nezaútočí jako první.

Důležité navíc je, že Google přislíbil vynucování závazku i v případě, že ony patenty na někoho převede. Open source projekty, nezávisle na licenci, tak budou od útoků na základě určitých patentů chráněny v podstatě napořád.

Pod OPN zařadil Google prozatím pouze desítku patentů týkajících se práce s velkými objemy dat na více strojích zároveň, dá se ovšem předpokládat, že se seznam patentů bude časem rozrůstat.

Mimo samotného zpřístupnění určitých patentů by Google chtěl, alespoň tedy podle blogpostu, tímto krokem jít také jako příklad ostatním společnostem. Zda se mu to podaří je bohužel prozatím ve hvězdách.

Zdroj: Google Open Source Blog

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here