Google je v Itálii prověřován kvůli freemium aplikacím

0

Freemium model aplikací patří v současné době k těm nejoblíbenějším. Pokud se podíváme na údaje z konce loňského roku, zjistíme, že přibližně 98% aplikací používá tento způsob placení pro generování zisku. Antimonopolní a hospodářský úřad v Itálii nyní vyšetřuje Google právě pro tento způsob placení. Tomu by mohla hrozit pokuta až pět milionů Euro.

Google-Play-Store-freemium-vyšetřování-Itálie

Freemium aplikace jsou takové, které jsou obvykle poskytovány zdarma ke stažení, uvnitř je však možnost si za reálné peníze dokupovat prostředky, které nějakým způsobem usnadňují hraní. Zmíněný italský úřad nyní bude zkoumat, zda lidé, kteří hru stáhli, nemysleli, že bude veškeré její hraní zdarma, tedy včetně placených částí. Za zmatení spotřebitelů hrozí Googlu nemalá pokuta.

Googlu to pravděpodobně lhostejné nebude a připravuje se na variantu, že bude jeho jednání shledáno protiprávním, neboť ve spolupráci s některými vývojáři už začal informovat o tom, že uživatelé musí vzít na vědomí, že se za některé služby uvnitř hry platí reálnými penězi. Příkladem může (jak uvádí server Androidauthority) být hra Frozen Free Fall. U ní se již dozvíte, že nabízí platby uvnitř aplikace (Offers in-app purchases).

Frozen Free Fall freemium Play Store Header

V popisu se pak objevilo následující varování:

„Before you download this experience, please consider that this app contains social media links to connect with others, in-app purchases that cost real money, push notifications to let you know when we have exciting updates like new content, as well as advertising for The Walt Disney Family of Companies and some third parties. In App Purchases from $0.99-2.99“.

To, pokud bychom jej volně přeložili, by znělo asi:

„Předtím, než si tuto aplikaci stáhnete, zvažte, že obsahuje odkazy na sociální sítě pro spojení s ostatními, nákupy v aplikaci, které se platí reálnými penězi, push notifikace, abychom mohli dát vědět, že máme vzrušující aktualizaci s novým obsahem, stejně jako reklamu The Walt Disney Family of Companies a některých třetích stran. Nákupy uvnitř aplikace od 0,99 do 2,99 dolarů.“

Jak bude obecně vyšetřující úřad Google prověřovat a jak bude reagovat na jeho současný postup a snahu problém vyřešit, není jisté. Podle dostupných informací však chce vyšetřování dokončit v rámci tohoto roku.

Zdroj: Androidauthority

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here