Google: Chromebooky v Česku? Ne! (komentář)

9

Zařízení s Chrome OS  jsou pro české uživatele připraveny. Hlásí to Asus, Acer a další. Právě Acer trochu poodhalil pozadí jednání s Googlem, která jsou pro uvedení Chromebooků na tuzemský trh nezbytné. Podle informací z 23. dubna je české zastoupení Googlu zásadně proti uvedení Chromebooků od Aceru na český trh. Stejný scénář s velkou pravděpodobností panuje i u Chromeboxů od Asusu, které jsou podle oficiálních zpráv rovněž připraveny.

Chromebox od Asusu

Celý příběh okolo Chromebooků a jejich dostupnosti v Česku začal na konci ledna, kdy nám právě Acer slíbil, že do 3 měsíců k nám tyto levné a přitom užitečné hračky přiveze. Od té doby však mám alespoň já osobně pouze negativní zprávy. Chyba ale není výjimečně na straně Aceru, který je podle oficiálního vyjádření na prodej zcela připraven. Problém je v Googlu, který z nepochopitelného důvodu prodeji brání.

Možná je to tím, že Google chce tyto stroje za každou cenu prodávat pouze na těch trzích, kde již má  otevřený svůj Google Play Devices. Tuto úvahu však trochu boří argument, kterým se právem ohání lidé, jež se v těchto službách alespoň trochu orientují. Chromebooky se totiž ani zdaleka neprodávají pouze skrze tento e-shop Googlu a mnohem více zákazníků si je objednává skrze alternativy v podobě Amazonu případně BestBuy. Ani Amazon u nás sice prozatím nefiguruje, ale není důvod, proč by jeho roli nemohly zastoupit lokální e-shopy.

Chromebook Acer Amazon

Můj selský rozum tento krok Googlu moc nechápe. Pár Chromebooků jsem už používal a s jejich filozofií jsem se sžil. Proto nechápu, proč Google vědomě brání volnému prodeji zařízení se svým systémem na trzích, kde by o ně byl bezesporu zájem. Opravdu těžko říct, proč je Google proti prodeji Chromebooků u nás. Navíc, když veškerou práci s distribucí a prodejem by vyřešili sami výrobci díky běžným distribučním kanálům, jež používají pro prodej běžných notebooků s Windows 8.

Veškeré naděje můžeme nyní upírat pouze v úterní keynote. Právě ta bude věnována Chromebookům a procesorům od Intelu. Na pódiu se představí Caesar Sengupta – člověk zodpovědný za Chrome OS, a Navin Shenoy – šéf Intelu zodpovědný za mobilní čipsety a zařízení. Právě na té by Google údajně mohl rozšířit seznam zemí, ve kterých je možné tato zařízení oficiálně zakoupit. Podle mého názoru však bude celá tiskovka věnovaná především novým úsporným čipům Intel Core i3. Už nyní víme, že jeden svůj Chromebook s tímto čipsetem připravuje právě Acer. Ten nám jej krátce ukázal na své tiskové konferenci, která se konala toto úterý. Žádných dalších informací jsme se ovšem nedočkali a Acer nám toto zařízení pouze v krátkosti předvedl. Neměli jej k dispozici ani novináři na následující demonstraci všech ostatních představených zařízeních.

Caesar Sengupta

Abych to shrnul, podle původních predikcí měly být Chromebooky už dávno v Česku. Podle aktualizovaných zpráv z konce února se jich ještě můžeme klidně během května dočkat. Vše nyní leží na Googlu, který musí dát k prodeji zelenou. Momentálně to ale spíše vypadá tak, že tuhle barvu na Andělu ještě neviděli a Chromebooků se jen tak nedočkáme. Možná se ale Google skutečně pochlapí a na oné keynote své pole působnosti opravdu rozšíří. Z mého pohledu by to bylo jenom dobře a nejednomu Čechovi by něco takového pro běžné domácí používání stačilo. Teď je ale vše v rukou Googlu a možná, když jim dáme hlasitě vědět na lokálním Google+ účtu, dočkáme se jich stejně, jako dříve hudby nebo knih.

9 KOMENTÁŘE

  1. Dost by mi to pomohlo, mám na Chrome OS bakalářku a nákup zde v ČR by pro mě byla přijatelnější cesta. Snad se dočkám.

  2. Když chromebook má webovou nápovědu v češtině i v nastavení je možnost přepnout do češtiny a klavesnici do cz.Tak pak nechápu jeho postoj k prodeji v ČR

  3. fuj takový sračky to jsem rád že to tu neni, je to nepraktický, bezúčelný a naprosto to nevyužívá potenciál HW, navíc jste omezeni netem, fuj

  4. K čemu Chromebook? I ten nejhorší Notebook nebo lepší tablet nabízí víc, než tohle. Cenově je to také bez problémů, tak nechápu, že si to někdo kupuje. Zřejmě nejen Apple má své iOvce 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here