Garner: Jednotliví výrobci telefonů za rok 2012 v perspektivě čísel

3

gartner_logo

Finanční zprávy za poslední čtvrtletí, potažmo celý rok 2012 jsou již dávno za námi. Už jsme si tak mohli přečíst o extrémních ziscích Samsungu, poměrně slušných výsledcích LG i předvídatelném, leč i tak poměrně smutném, reportu HTC.

Z těchto samostatných zpráv je nicméně poměrně těžké získat ucelený obrázek o tom, jak na tom vlastně trh telefonů, obzvláště pak těch chytrých, opravdu v roce 2012 byl. Dá se sice odhadnout, že nejvíce telefonů asi prodal Samsung a ani Huawei na tom nebyl špatně, podrobnější pokusy o analýzu ale brzy narazí na problém v podobě nejednotnosti dat, kdy každý výrobce ve své čtvrtletní zprávě udává trochu jiné údaje, případně navíc jen z určité části světa a tak podobně.

Naštěstí jsou tu ale analytické agentury, které pravidelně sbírají veškerá dostupná data a dávají je právě do jednoho hromadného srovnání. Takovou je například i Gartner, který shodou náhod tento týden vydal právě analýzu roku 2012 na trhu mobilních telefonů.

A hned z kraje se musí uznat, že z ní vyplývá hned několik zajímavých informací. Předně, zatímco počet celkově prodaných telefonů, tedy jak těch chytrých, tak i hloupých, upadal – o 1 % meziročně, potažmo 19 % mezi posledním čtvrtletí let 2011 a 2012, tak čistě počet prodaných chytrých telefonů nebývale rostl – v posledním čtvrtletí prý až o 38 %.

Celkově se za rok 2012 prodalo 1. 7 miliard telefonů, z toho 472 milionů v posledním čtvrtletí roku. Ve stejném období se pak dle zpráv udalo 207 milionů chytrých telefonů. Jednoduchou matematikou se tak dostaneme ke zjištění, že se ve světě před Vánoci prodal na skoro každý hloupý telefon také jeden chytrý.

Neméně zajímavé jsou pak informace ze souboje samotných výrobců. První místo již tradičně obsadil Samsung s 384, potažmo 106 za poslední čtvrtletí, miliony prodaných kusů. Nezvítězil navíc pouze v počtu celkově prodaných telefonů, ale i těch chytrých, kterých za poslední čtvrtletí prodal celkem 203, potažmo 56.7 milionů kusů. Jednoduchou matematikou se tak dostaneme k tomu, že ze všech prodaných telefonů bylo přibližně 50 % chytrých, což je oproti 25 % v roce 2011 dvojnásobek.

Na druhém místě se pak v žebříčku chytrých telefonů i přesto, že nabízí pouze jedinou modelovou řadu, umístil Apple se 130, potažmo 43, miliony prodaných kusů. Mezi telefony obecně si stříbrnou medaili odnesla Nokia.

Třetí místo mezi chytrými telefony pak s 27 miliony prodaných kusů překvapivě získal čínský Huawei. Jak však poznamenal analytik Garneru, tak nešlo o vítězství jasné, ale naopak spíše hodně těsné.

Na nižších příčkách se pak poměrně nepřekvapivě umístili další výrobci androidích telefonů, BlackBerry a tak dále.

Posledním opravdu zajímavá informace se týkala rozdělení androidího trhu mezi jednotlivými výrobci. Dle údajů Garneru totiž celých 42 %  androidích telefonů prodává Samsung. Na druhého výrobce v pořadí, minulý rok konkrétně Huawei, pak připadá pouhých 6 % trhu. Na další, tedy Sony, HTC atd. tedy ještě méně.

Celosvětové prodeje mobilních systémů (4. čtvrtletí) (tisíce kusů)

[table “630” not found /]

Celosvětové prodeje jednotlivých mobilních telefonů (celý rok 2012) (tisíce kusů)

[table “631” not found /]

Zdroj: gartner

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here