Galaxy S5 a Xperia Z2 – Snapdragon 801 pokaždé jinak

0

Stejný procesor, jiný takt. Trochu zmatku vnesl Qualcomm použitím Snapdragonu 801 v Samsungu Galaxy S5 a Sony Xperii Z2, přičemž v každém z obou modelů byl dán jiný takt procesoru. Ještě horší ovšem bylo, že se prvně hovořilo o použití Snapdragonu 800 v Xperii Z2, protože si někdo prostě spletl čísla.

snapdragon-801-soc-image-640x326

Sony totiž na počátku uvedlo, že smartphone Z2 i tablet Z2 budou mít procesor s označením MSM8974-AB, což je jeden z řady Snapdragon 800. Ovšem Snapdragon pro svůj čip s číslem 801 neužil jiné označení, ale stejné – tedy 8974, proto došlo k omylu. Obě zařízení – Galaxy S5 i Xperia Z2 – budou mít Snapdragon 801, ovšem s rozdílným taktem.

Pokud byste měli oba procesory porovnat, zjistíte, že jsou postaveny na stejné základu. Novější verze ovšem nabídne více výkonu. U čtyřjádrového procesoru o taktu 2,3 GHz stoupne rychlost GPU z 450 MHz na 550 MHz a u čtyřjádrového procesoru o taktu 2,5 GHz stoupne rychlost GPU na 578 MHz.

Jak se projeví odlišný takt stejného procesoru na rychlost chodu zařízení a spotřebu energie se ukáže až v praxi. Výkon totiž nemusí být všechno. Bezesporu však můžeme říci, že užití novější verze procesoru je přínosem, a to nejen kvůli taktu, ale také pro novinky, které procesor přináší. Jednou z hlavních výhod je podpora standardu eMMC 5.0, který dovoluje užití rychlejších flash pamětí, jako je například SanDisk iNAND Extreme. Tím by měla být zajištěna rychlost rozhraní až 400 MBps.

Zdroj: Phonearena, Semcblog, Qualcomm

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here