Fujitsu pracuje na technologii schopné zjistit pulz jen s pomocí kamery telefonu

2

fujitsupulse

Aplikací schopných měřit pulz existuje pro Android, stejně jako pro každý jiný systém schopný zvládat kameru (například námi dříve recenzovaný Intant Heart Rate), nespočitatelně. Všechny, nebo alespoň jejich naprostá většina, bohužel trpí jedním problémem.

Kvůli snaze minimalizovat dopadl vnějších vlivů, jako například proměnlivého osvětlení, získávají obrazová data, na základě kterých následně podle periodické změny barev zjišťují pulz, přímo z povrchu pokožky. Reálně tak nutí uživatele, aby přitiskl kameru telefonu přímo na kůži, což sice minimalizuje vnější jevy, ale je to jednak nepohodlné a navíc to kvůli celkově špatným schopnostem mobilních kamer fungovat při horším světle, které při přistihnutí čočky přímo na kůži bezesporu panuje, snižuje přesnost výsledků.

Fujistu se na to nicméně rozhodlo jít jinak. Informace o pulzu chce sice zjišťovat také z kamery, ale ne přitisknuté, právě naopak normálně oddálené, jako při normálním natáčení. O minimalizaci vnějších vlivů, jako například změny osvětlení nebo otáčení postavy, by se měl totiž postarat jejich vlastní, údajně dostatečně přesný, software.

Zbytek principu by měl být již stejný. Na základě dat z kamery, očištěných od změn okolních vlivů, bude aplikace hledat periodu změn barvy pokožky lidského těla a tedy i frekvenci pulzu. Při každém tepu se totiž všechny cévky, obzvláště ty v obličeji, trochu zvětší, čímž reálně lehce pozmění barvu kůže.

Zda se Fujitsu opravdu podaří překonat všechny problémy a vyvinout spolehlivější software na zjišťování tepu, než v současné době existuje, se dozvíme již brzy. Firma totiž oznámila, že technologii v praxi ukáže ještě v prvním pololetí letošního roku.

Zdroj: fujitsu

 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here