Fragmentace Androidu v číslech a grafech aneb Jak to tedy vlastně je

1

Fragmentace, a to jak ta softwarová tak i hardwarová, je bez jakýchkoliv debat jedním z nejkontrovernějších a tedy i nejdiskutovanějších témat Androidu. Jedni ji totiž vydí jako nepřekonatelný problém, který jednou Android potopí, zatímco jiní nad ní mávají rukou, že o nic tak velkého nejde.

Jediné objektivní zprávy o tom jak výrazná reálně je však bohužel máme pouze od Googlu, a to navíc jen v kontextu verze operačního systému Android. Díky společnosti Open Signal Maps se však nyní můžeme podívat i na roztříštěnost z pohledu modelů, výrobců a dalších aspektů chytrých zařízení.

Open Signal Maps totiž zveřejnila informace z analytického nástroje využívaného jejich vlastní aplikací, kterou si stáhlo a alespoň jednou spustilo 681 900 uživatelů běžících na 4 000 různých konfigurací systémů (tj. jednotek lišících se buďto hardwarem či ROMkou).

Hned na prvním grafu ukazujícím jednotlivá zařízení je naprosto jasně vidět, proč se z androidích výrobců daří pouze Samsungu. Samotná vlajková loď Galaxy S II totiž zabírá (a má jí tedy tolik uživatelů aplikace) jako takřka všechna moderních HTC dohromady. Dvojkou co do rozšíření je pak také telefon od Samsungu, poměrně nepkvapivě starší Galaxy S.

Prvními ne-Samsung zařízeními jsou starší HTCčka, hlavně HTC Desire a HTC Desire HD. Od ostatních jsou mezi rozšířenějším telefony jen LG P500, Motorola Razr a Sony Ericsson Xperia X10, ani dohromady však dosahují podílu Galaxy S II.

 

Konkrétní rozdělení podle značek pak ukazuje graf druhý. Již na první pohled potvrzuje výraznou nadvládu Samsungu a přibližně 1/3 HTC následované Sony a Motorolou. Z menších výrobců je významější ještě Huawei, ZTE a Yusu.

Trochu lepší situace je u velikosti a rozlišení obrazovky. Nicméně do vývojářského ideálu v podobě čtyřech rozlišení a dvou fyzických velikostí, jako je u konkurenčních iOS zařízení to má stále poměrně daleko.

Celkově je tak vidět, že je fragmentace co do výrobců a jednotlivých zařízení poměrně vysoká. Otázkou však zůstává, zda je to opravdu tak veliký problém. Valnou většinu  totiž tvoří bezproblémová zařízení zavedených výrobců, pro které není vývoj až takový problém.

zdroj: opensignalsmap

1 komentář

  1. Nevim, kde tam vidíte Motorolu Razr. MB525 je Defy. Jinak nejou to čísla jen z USA? Ten podíl právě Motoroly mi přijde nějak vysoký.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here