Firefox OS: Má Android nového nebezpečného konkurenta?

0

firefox os detail

Ačkoliv byl letošní Mobile World Congress opět ve znamení Androidu, představili někteří výrobci v Barceloně také telefony s jinými operačními systémy. Kromě Windows Phone a Tizen OS to byl nadějně vyhlížející Mozilla Firefox OS postavený na HTML5, který by to mohl Androidu v segmentu nejlevnějších smartphonů pěkně zavařit.

Firefox OS se zpočátku objeví na levných modelech, se kterými se výrobci budou snažit uspět především na rozvojových trzích, kde ještě není rozšíření smartphonů s konkurenčním Androidem a iOS příliš velké. Mezi první trhy, kde se telefony v polovině letošního roku objeví, budou patřit Polsko, Srbsko, Černá Hora, Maďarsko, Brazílie, Kolumbie, Venezuela a samozřejmě Španělsko, kde jej bude nabízet Telefónica, jeden z hlavních průkopníků Firefox OS. Dostupnost v České republice zatím neznáme, ale například v USA se telefony na nové platformě objeví nejdříve v příštím roce.

Alcatel One Touch Fire
Alcatel One Touch Fire

První dvojici smartphonů s Firefox OS, která je určena zejména pro vývojáře, už představila na konci ledna španělská firma GeeksPhone. Na MWC 2013 spatřilo světlo světa několik dalších zařízení vybavených operačním systémem od Mozilly. Prvními z nich jsou ZTE Open a Alcatel One Touch Fire, které jsou shodně vybaveny 3,5″ displejem s rozlišením 480 x 320 pixelů, jednojádrovým procesorem, 256MB RAM, 512MB vnitřní pamětí, slotem na microSD karty, 3G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS a FM rádiem.

Rozhodně však nepůjde o poslední smartphony s Firefox OS, v Barceloně totiž byly minulý týden k vidění také dosud nepředstavené modely od LG a Huawei. A svůj zájem o nový operační systém projevilo také Sony, které by svůj smartphone s novým operačním systémem mohlo představit už velmi brzy. Mělo by jít také o zařízení nižší třídy, oproti konkurenci ale chce Sony nabídnout více prémiových funkcí známých z dražších telefonů. Japonský výrobce se navíc nedávno postaral o drobnou senzaci, když vydal poměrně stabilní sestavení .

“ href=“http://www.androidmarket.cz/novinky/sony-vydalo-testovaci-verzi-operacniho-systemu-firefox-pro-xperii-e-video/“>Firefox OS pro Sony Xperia E. Naopak Samsung oznámil, že o vstup na tuto platformu nemá zájem a raději zaměří na svůj vlastní operační systém Tizen.

ZTE Open blue
ZTE Open

Případný úspěch a neúspěch operačního systému od Mozilly nestojí jen na výrobcích, ale také mobilních operátorech. Firefox je totiž vytvořen tak, že dává operátorům poměrně reálnou šanci vydělávat na zobrazování reklamy a prodeji aplikací. Zájem má například španělská Telefónica, německý T-Mobile, ruský Megafon, americký Sprint, japonské KDDI, korejské KT a China Unicom. Firefox OS tak nejčastěji najdeme na brandovaných telefonech, které budou operátoři svým zákazníkům nabízet doslova za pár korun.

Základem každého mobilního operačního systému jsou aplikace, které bude v případě Firefox OS možné stahovat z Firefox Marketplace. Tento obchod s aplikacemi bude povinnou součástí každého smartphonu, Mozilla se tak chce vyvarovat některým problémům, které způsobuje chybějící Google Play Store v levnějších čínských přístrojích s Androidem. Vzhledem k tomu, že novinka běží na HTML5, existuje už nyní mnoho aplikací, které lze na Firefox OS spustit. Například Twitter oznámil, že telefony s novým operačním systémem budou obsahovat oficiálního twitterového klienta.

Co se uživatelského rozhraní týče, je hlavní myšlenkou Firefox OS jednoduchost ovládání. Je to logické, protože většinou budou přístroje s Firefox OS používat ti, kteří nikdy předtím neměli v ruce chytrý telefon. Po designové a funkční stránce se jedná o zajímavou kombinaci Androidu a iOS. Z prvně jmenovaného systému si Mozilla při vývoji vypůjčila třeba domovskou obrazovku nebo otevírací lištu s notifikacemi a rychlými volbami nastavení. Od iOS se zase vývojáři inspirovali v menu aplikací, kde je využito stejné rozložení ikonek. Ve Firefox OS nechybí ani multitasking, při kterém se mezi aplikacemi přepíná dlouhým stiskem tlačítka pod displejem.

firefox os screenshot 1 firefox os screenshot 2 firefox os screenshot 3

Analytici Firefoxu na poli operačních systémů příliš mnoho šancí nedávají. Podle Jacka Golda, analytika společnosti J. Gold Associates, už je na příchod dalšího hráče příliš pozdě, novinka by měla údajně smysl před několika lety. Gold ve svém prohlášení přirovnává Firefox OS k neúspěšnému WebOS, které bylo taktéž založeno na HTML5.

A nového konkurenta se údajně nebojí ani Google, výkonný ředitel společnosti Andy Rubin totiž nedávno prohlásil, že Firefox OS naopak uvítá, protože pomůže rozšířit internet a chytré telefony v nových regionech, kde Android nemůže kvůli příliš vysokým hardwarovým požadavkům. Jinak řečeno, příchod smartphonů s Firefoxem by mohl Googlu naopak pomoct, protože noví uživatelé internetu budou jistě používat vyhledávač a další produkty od Googlu.

Jak to opravdu bude se dozvíme už v polovině letošního roku, kdy by se měly na pulty obchodů dostat první smartphony s Firefox OS. Uvažujete o koupi smartphonu s novým operačním systémem? Nebo zůstanete věrni Androidu?

zdroj: cw, wiki, pa, cn, ga, en, bi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here