Evropská komise se zaměří na freemium hry

0

Členské státy Evropské komise a Síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC) se začínají scházet se zástupci Googlu, Applu a dalších technologických společností. Tématem hovorů jsou tzv. free-to-play či freemium hry. Jedná se aplikace, které lze sice stáhnout zdarma, ale pomocí mikrotransakcí uvnitř aplikace je možné za reálné peníze urychlit postup ve hře nebo získat přístup k nadstandardnímu obsahu.

mikrotransakce
Mikrotransakce neboli in-app nákupy se postupně staly téměř běžnou součástí dnešních her

Na free-to-play hry přišly Evropské komisi stížnosti od spotřebitelských organizací z Velké Británie, Dánska, Itálie a Belgie. Za hlavní problém je považováno  používání slova „free“ nebo podobného jednoznačného termínu u her, které obsahují mikrotransakce. Toto označení by totiž podle dokumentu Evropské komise měly nést jen hry, které jsou zcela zdarma a neobsahují ani volitelné možnosti plateb.

Dalším cílem je odstranění přímých odkazů lákajících k in-app nákupům (například tlačítka „Buy Now!“ nebo „Upgrade Now!“) ze všech her, které budou pravděpodobně hrát děti. Evropská komise se chce také ujistit, že všechny mikrotransakce probíhají s vědomím uživatele. Zároveň by měla každá freemium hra i její popis obsahovat e-mailovou adresu, na které budou uživately zodpovězeny otázky týkající se in-app nákupů.

Zatím samozřejmě není jasné, jaké výsledky budou mít výše zmíněná jednání mezi orgány Evropské unie a provozovateli obchodů s aplikacemi. Evropská komise uvádí, že hodlá spolupracovat s donucovacími orgány v jednotlivých členských státech. Jste pro omezení freemium her, které v současné době tvoří snad většinu nových titulů v Google Play Store nebo vám zásah Evropské unie do těchto otázek připadá nepřiměřený?

zdroj: Games Industry, Pocket Gamer via Android Police