EU pravděpodobně od konce roku 2015 zruší roaming

0

Evropská komise přišla s myšlenkou zrušení roamingu jak ho známe dnes. Již v loňském roce to bylo téma velmi diskutované. Dnes je již téměř jisté, že budoucnost je „bezroamingová“. Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku schválil včera telekomunikační balík, díky kterému si zavoláme po celé EU za stejnou cenu.

euroaming

BEREC (Body of European Regulators fo Electronic Communications), neboli Sdružení evropských regulačních úřadů v oblasti elektronických komunikací začalo již dříve určovat maximální výši možného roamingu pro určité období. Pro představu uvádíme tabulku, podle které má být postupováno s částkami, které může maximálně spotřebitel zaplatit.

Current and new retail price caps (excluding VAT)

Current 1 July 2012 1 July 2013 1 July 2014
Data (per MB) None 70 cents 45 cents 20 cents
Voice-calls made (per minute) 35 cents 29 cents 24 cents 19 cents
Voice-calls received (per minute) 11 cents 8 cents 7 cents 5 cents
SMS (per SMS) 11 cents 9 cents 8 cents 6 cents

Zdroj: Europa.eu (Press releases database)

Nyní to však vypadá, že se nedočkáme jen snížení poplatků, ale úplného zamezení. Ve všech státech v EU si tedy zavoláte jako doma. Jens Rohde, dánský poslanec, řekl, že práce na zrušení probíhala od března roku 2013, přesto byla nyní projednána a schválena v krátkém časy, aby od 15. prosince byl již tarif po celé EU stejný. EU je také připravena bránit spotřebitele v případě, že by se někteří operátoři uchýlili k praktikám jako je například blokování služeb v jiných státech. Jak na tuto zprávu zareagují operátoři, není jisté. Nadšení však nejspíš nebudou.

Zdroj: Androidportal.zoznam

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here