EU je o krok blíže schválení jednotných nabíječek pro mobilní telefony

0

O standardizaci nabíjecích konektorů pro mobilní telefony v rámci Evropské unie se mluví už několik let. Letos před Vánocemi byl tento zákon spolu s několika dalšími, které se taktéž týkají rádiových zařízení, schválen Evropským parlamentem a Radou Evropské unie.

nabijecky

Nařízení přinese výrobcům povinnost používat jednotný standard nabíječek i nabíjecích konektorů. Mobilní telefony nesplňující podmínky nebude možné prodávat na území členských států Evropské unie. O technických podrobnostech se tisková zpráva nezmiňuje, ale předpokládáme, že daným standardem bude v dnešní době nejrozšířenější micro USB.

I bez platného zákona dnes snad všichni výrobci smartphonů s Androidem používají nabíječky s micro USB konektorem. Podmínky stanovené Evropskou unií by tedy nesplňoval jen Apple a výrobci mobilů bez otevřeného operačního systému, kteří dosud často používají své vlastní proprietární konektory.

Jednotných nabíječek se i přesto dočkáme nejdříve za tři roky. Zákon totiž ještě musí v březnu 2014 schválit všechny členské státy a Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Po schválení dostanou státy EU dva roky na ukotvení nařízení do svých vlastních zákonů a další jeden rok bude určen pro výrobce, kteří budou muset své produkty upravit tak, aby splňovaly požadavky Evropské unie.

Standardizace nabíječek by měla přinést výhody pro životní prostředí i samotné uživatele.  Jednou z dalších novinek, kterou zákon přináší, je registrace některých rádiových zařízení před uvedením na trh. Evropská unie přiznává, že se inspirovala v USA, kde podobná databáze funguje pod zkratkou FCC.

zdroj: Europa via Android Community

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here