Elektronická zařízení při startu letadel povolena

1

Téměř všechna elektronická zařízení musela být při startu a přistávání letadla vypnuta. To se týkalo především smartphonů a tabletů. Nyní však již dvě letecké společnosti v Evropě tato zařízení povolila.

faa-lead

První společností, která, po vzoru amerických společností spolu s úřadem FAA, povolila užívání elektronických zařízení ve svých letadlech, byla Scandinavian Airlines. Ta získala povolení od EASA (European Aviation Safety Agency) k tomu, aby během svých letů mohli jejich pasažéři používat téměř všechny elektronické přístroje, a to jak i při startu tak i při přistání. Vzápětí se přidaly British Airways, které dostaly stejné povolení a hned na svých letech zavedly opatření pro umožnění povolení užívání elektronických zařízení.

Bohužel se zatím nejedná o plnohodnotné užívání přístrojů. Mobilní telefony a tablety mohou být použity pouze v případě nastavení módu letadlo, takže brouzdání na internetu, psaní sms ani volání se zatím nedočkáme. Stejně nastavené podmínky jsou u všech evropských a stejně tak i amerických společností. Co je navíc poněkud zvláštní, tak se povolení užívání zařízení netýká notebooků.

Většina uživatelů podle mne ocení možnost mít telefon či tablet zapnutý alespoň pro přehrávání hudby či videí. Zejména při dlouhých letech jistě zkrátí chvíle a doba zábavy během letu se prodlouží o dobrých třicet minut, které většinou start a přistání zabere. Používání 3G a LTE sítí sice v rámci projektu EASA schválila a řeší se konkrétní proveditelnost, reálné nasazení však bude komplikovanější. Zařízení, kterým by muselo být vybaveno každé letadlo, stojí řádově miliony dolarů.

Zdroj: Phonearena

1 komentář

  1. Laptopy zase tak zvlastni nejsou – pokud z nejakeho duvodu poleti vzduchem a nekoho zasahnou do hlavy, jsou mnohem vice nebezpecnejsi nez tablety nebo telefony (ale popravde iPadem 3 bych po hlave taky dostat nechtel 🙂 )

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here