Dočkáme se jednotné mobilní sítě?

1

Dlouho se u nás mluvilo o předraženém volání a dalších službách oproti zahraničí. Debata utichla, jako by snad byla vyřešena, ale není. Vše by v budoucnu mohl vyřešit až zajímavý projekt čtveřice velkých zahraničních operátorů: France Telecom, Deutsche Telekom, Italia Telecom a Telefoónicy. Ti začali vážně uvažovat o velké jednotné mobilní sítí pro téměř celý evropský kontinent.

Došlo by tak k propojení řady téměř izolovaných trhů a k vyvážení cen. Rozhodující slovo však budou mít vyšší instituce, jako je Evropská Unie a národní regulátoři v každé ze zúčastněných zemí. Ti budou muset jednohlasně rozhodnout ve prospěch projektu. Pokud by se tak stalo, mohl by fungovat podobný systém jako v Číně, kde se uvažuje o vstupu třetích stran na trh. Celá tamní síť náleží trojici operátorů, které vlastní stát. Třetí strany si mohou odkupovat jakési balíčky, které pod svou značkou šíří dále. Něco podobného je u nás k vidění u BleskMobil, který v podstatě pod svou značkou prodává zvýhodněný tarif společnosti O2 Telefónica.

Pro nás by to znamenalo sjednocení cen na úroveň, která je v Rakousku, Polsku či Francii. Dočkat bychom se mohli také zvýšených investic do infrastruktury, především třeba u nás do nedostatečné 3G sítě, která má ještě řadu hluchých oblastí.

Celý projekt je náhled do vzdálené budoucnosti několika let, prozatím se vše nachází ve stádiu jednání, kde také pravděpodobně skončí. Jak to vidíte vy, mají smysl podobné projekty?

Zdroj: mobilmania

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here