Dnes slavíme 25. narozeniny internetu!

0
Sir-Tim-Berners-Lee-Founder-of-the-internet
Sir Tim Berners-Lee

Dnešek je velkým dnem, jelikož před 25 lety – 23. srpna 1991 – byl umožněn prvním uživatelům online přístup na World Wide Web. Tento den je tak nyní běžně oslavován jako narozeniny internetu a je obvykle označován jako Internaut Day. Jak jistě mnozí z Vás vědí, World Wide Web byl navržen počítačovým vědcem Timem Berners-Leem ve Švýcarském CERNu. Za pouhých 25 let způsobil internet revoluci ve způsobu, jakým podnikáme a komunikujeme.

Tento muž je láskyplně označován za otce internetu. Nejprve vytvořil v roce 1980 databázi lidí a softwarových modelů a použil k tomu hypertextu, ve kterém byla každá strana spojena s již existující stránkou.

Tento systém během následujících let dále rozvíjel a v roce 1989 navrhl „univerzální propojený informační systém“, který měl pomoct fyzikům spolupracovat. V následujícím roce byl vytvořen Hypertext Transfer Protocol (HTTP), Uniform Resource Identifier (URL), Hypertext Markup Language (HTML), první webový prohlížeč, servery a webové stránky.

Dne 6. srpna 1991 už byly on-line první webové stránky, které jsou i nadále přístupné prostřednictvím původní URL adresy. Stránky jsou sice v současnosti pouze pro uživatele z CERNu, avšak pro dnešek byli k připojení vyzváni i lidé mimo CERN, aby se tak mohli stát součástí jejich historie.

Zdroj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here