Definitivně schváleno: Google může koupit Motorolu

3

Již před dlouho dobou vyplynuly první zprávy o tom, že Google chce koupit Motorolu a to hlavně díky rozsáhlé sbírce patentů. Ty se vztahují především na technologie mobilních telefonů a komunikační zařízení. Dnes přišla zpráva, že Evropská komise schválila plán společnosti Google.

Google odkoupí společnost Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů. Komise neměla žádné závažné připomínky ani podmínky, jen upozornila, že bude důsledky z hlediska hospodářské soutěže monitorovat a dodala také, že prozatím podle ní nehrozí, aby Google po převzetí bránil jiným výrobcům používat jeho operační systém Android.

Joaquín Almunia, komisař pro hospodářskou soutěž uvedl:  „Schválili jsme akvizici, protože po pečlivém prozkoumání jsme došli k závěru, že tato transakce sama o sobě obavy o konkurenční prostředí nevyvolává“ Zároveň ale naznačil obavu, že by Google mohl patenty zneužívat. „Toto rozhodnutí nijak neznamená, že nás neznepokojuje možnost, že jakmile se Google stane vlastníkem tohoto portfolia patentů, bude je moci zneužívat, například vázáním některých patentů na svá zařízení se systémem Android“ dodal.

Prozatím se však ještě musí vyjádřit ministerstvo spravedlnosti USA, což se ale považuje spíše za formalitu a ke schválení by mělo dojít tento týden. Aktualizováno: Ministerstvo spravedlnosti USA dnes v poledních hodinách oznámilo, že jim obchod nevadí.

Do dvacátého března by měl vydat své stanovisko regulační úřad Číně. Dále se musí vyjádřit úřady v Izraeli a Tchaj-wanu.

Antimonopolní regulátor prý registroval slib, který Google dal úřadům pro patenty a normy. Slíbil, že licence bude poskytovat spravedlivě a přiměřeně.

Po rozdělení Motoroly získala společnost Motorola Mobility téměř 15 milionů patentů a o dalších 7 500 žádá. Google chce patenty využít pro boj s konkurenční společností Apple, dále samozřejmě na svou ochranu, ale také na ochranu výrobců telefonů, kteří využívají systém Android.

Zdroj: reuters.com, mobilmania.cz, nytimes.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here